Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
LUDZKIM GŁOSEM
Patrycja Michońska
Patron dnia: św. Leoncjusz z Rostowa, biskup
Dziś jest: Poniedziałek, 23 maja 2022

Bilans Dnia

Poseł PE Zbigniew Kuźmiuk uspokaja ws. Polskiego Ładu

poniedziałek, 10 stycznia 2022 17:18 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Są to nieliczne przypadki, które wystąpiły na skutek błędnej interpretacji prawa, przez służby kadrowe i finansowe instytucji, które ich zatrudniają - tak poseł Parlamentu Europejskiego Zbigniew Kuźmiuk komentuje zawirowania w sprawie Polskiego Ładu na płaszczyźnie podatkowej. Grupie nauczycieli, czy policjantów naliczono w styczniu mniejsze wynagrodzenia niż w grudniu poprzedniego roku.

Poseł Kuźmiuk powiedział, że wszystkie nieprawidłowe potrącenia, zostaną wyprostowane po dokonanej przez ministra finansów zmianie stosownego rozporządzenia, które pozwoli służbom finansowym w każdym takim przypadku, zwrócić pobrane w niewłaściwej wysokości zaliczki na poczet podatku dochodowego, najdalej w lutym.

- Ale przecież zmiany podatkowe zapisane w „Polskim Ładzie” będą korzystne aż dla 18 mln podatników, dla kolejnych prawie 6 mln są neutralne, co łącznie stanowi blisko 90% wszystkich, w ich kieszeniach dzięki temu pozostanie o około 17 mld zł rocznie i aż dziw bierze, że przeciwko takim pozytywnym skutkom społecznym protestują politycy partii, która jeszcze raz to powtórzę, próbuje uchodzić za partię o charakterze prospołecznym - powiedział ekonomista.

Dodał, że „Polski Ład” jest korzystny dla 90% emerytów i rencistów, czyli dla ponad 8 mln pobierających świadczenia, co więcej, aż 2/3 z nich czyli pobierający świadczenia do wysokości 2,5 tys. zł brutto, w ogóle nie zapłaci podatku dochodowego.

- Finansowa korzyść dla tej grupy emeryckiej jest taka, że przez 12 miesięcy niepłacenia podatku PIT, otrzymają dodatkową emeryturę, w wysokości tej pobieranej w każdym miesiącu - powiedział Zbigniew Kuźmiuk, z którym rozmawiała Monika Nowakowska: