Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Wojtek Sałek
Patron dnia: bł. Joanna Maria de Maille, wdowa
Dziś jest: Czwartek, 28 marca 2024

Audycje Radiowe

Dbajmy o to, co nas otacza - eko audycje

piątek, 31 grudnia 2021 00:55 / Autor: Wojciech Sałek
foto: pixabay nastya_gepp / 894 images
Wojciech Sałek

Jeden nieszczelny kran powoduje w ciągu doby wyciek około 36 litrów wody, zaś do wyprodukowania jednej tony papieru potrzeba około 17 drzew. Czy nauczymy się myślec ekologicznie, aby Ci, którzy po nas przyjdą mogli korzystać z tego, co im zostawimy?

W Radiu Plus Radom zapraszamy do wysłuchania ekologicznych audycji, w których nasz gość, Ilona Kozubek, nauczyciel biologii z LO im. Marii Konopnickiej i Katolickiego Liceum im. św. Filipa Nerii, opowiada o tym, jak człowiek wpływa na zmianę klimatu, powietrza, co robi z żywnością i czy umie segregować śmieci.

 

WODA

Plastikowe odpady zabijają średnio 1 milion wodnych zwierząt każdego roku – tylko w zeszłym roku wyprodukowaliśmy ponad 2 miliardy ton plastikowych reklamówek na całym świecie, z czego prawie 6 milionów trafiło do oceanów.

 

POWIETRZE

Tylko w 2020 roku wyemitowaliśmy już ponad 2 132 110 ton CO2 do atmosfery. Zanieczyszczenie powietrza i globalne ocieplenie sprawiają też, że z roku na rok coraz więcej osób cierpi z powodu alergii wziewnych i astmy.

 

SEGREGACJA

Do wyprodukowania tony papierów ręcznikowych potrzebne jest 17 drzew oraz prawie 76 000 litrów wody… gdybyśmy jednak poddali recyklingowi chociaż jeden dzienny nakład New York Times, uratowalibyśmy aż 75000 drzew!

 

KLIMAT

ak naprawdę trudno zmierzyć wpływ globalnego ocieplenia na środowisko, trudno więc teżznaleźć pierwszą ofiarę. Jedną z pierwszych jest szczurzynek koralowy. To pierwszyudokumentowany ssak, który wymarł na początku XXI wieku na skutek wzrostu poziomumorza. Prognozuje się, że w wyniku zmian klimatycznych co trzeci gatunek zwierząt i roślinjest lub w niedalekiej przyszłości będzie zagrożony wyginięciem.

 

ŻYWNOŚĆ

Jak podaje FAO, na całym świecie aż 1/3 żywności jest marnowana na różnych etapach jej produkcji i wykorzystania. Przekłada się to na straty rzędu 1,3 miliarda ton pożywienia każdego roku. Średnio każdy Europejczyk co roku marnuje 150-173 kg jedzenia.

 

Audycja powstała we współpracy z PPUH RADKOM Sp. z o.o. w Radomiu.