Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Ambroży, biskup i doktor Kościoła
Dziś jest: Wtorek, 07 grudnia 2021

Bilans Dnia

Andrzej Kosztowniak: przeznaczamy 10 mld zł na tarczę antyinflacyjną

czwartek, 25 listopada 2021 17:11 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Dzisiaj premier Mateusz Morawiecki ogłosił wprowadzenie tarczy antyinflacyjnej, której zadaniem będzie przeciwdziałanie podwyżkom w kraju. Rozmawialiśmy o tym z posłem Andrzejem Kosztowniakiem, wiceprzewodniczącym Sejmowej Komisji Finansów Publicznych.

Filarami tarczy mają być: obniżka cen paliw na pięć miesięcy, niższy VAT na gaz ziemny i energię elektryczną oraz specjalny dodatek osłonowy dla rodzin.

Rząd wprowadzi też obniżkę cen paliw od 20 grudnia na pięć miesięcy poprzez obniżenie wysokości akcyzy do minimalnego poziomu dopuszczalnego w UE. Ponadto od stycznia na trzy miesiące rząd obniży stawkę VAT na energię elektryczną. - Chcemy złagodzić Polakom skutki tego negatywnego trendu. Dlatego wprowadzamy pakiet rozwiązań, które wesprą gospodarstwa domowe o niskich i średnich dochodach - mówił poseł Andrzej Kosztowniak.

Poseł Kosztowniak zauważył, że obecnie świat zmaga się z inflacją, która rośnie w wielu państwach. Mówił, że jest to problem globalny – mierzą się z nim wielkie gospodarki, m.in. Niemiec, Hiszpanii czy USA. Do wzrostu cen przyczynił się przede wszystkim kryzys gospodarczy spowodowany COVID-19.

Aby załagodzić skutki wyższych rachunków za prąd i rosnących cen żywności, rząd wprowadzi dodatek osłonowy. W ten sposób zrekompensuje koszty VAT energii elektrycznej i podstawowych produktów spożywczych: pieczywa, wędlin, mleka i produktów mlecznych (w tym serów i masła), mięsa i jaj – w formie dodatku, ze względu na unijny zakaz redukcji stawki VAT do 0 proc.

Z posłem Andrzejem Kosztowniakiem m.in. na temat podwyżek pensji dla rządzących i samorządowców, zakupu śmigłowca dla radomskiego szpitala o ktorym postulują radomscy politycy PO, oraz o obecnej sytuacji Covidowej w Polsce, rozmawiał Radosław Mizera: