Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Ambroży, biskup i doktor Kościoła
Dziś jest: Wtorek, 07 grudnia 2021

Bilans Dnia

W najbliższy weekend rusza Świąteczna Zbiórka Żywności

środa, 24 listopada 2021 17:12 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

„Święta godne, a nie głodne” pod takim hasłem odbędzie się kolejna edycja Świątecznej Zbiórki Żywności. Z powodu koronawirusa w tym roku wydarzenie będzie miało inny charakter – zbiórki w sklepach odbędą się bez udziału wolontariuszy, ale jak zawsze klienci będą mogli przekazać artykuły do koszy stojących przy kasach.

W akcję angażuje się m.in. Radomski Bank Żywności, którego pomysłodawcą był bp Jan Chrapek. Pod opieką instytucji jest ok. 36 tys. osób. - Niestety, ale z powodu trwającej pandemii, nie angażujemy wolontariuszy. Będą tylko wystawione kosze, do których będzie można wrzucać wcześniej kupione artykuły spożywcze - mówi koordynator banku Anna Głogowska. Zachęca również do wsparcia zbiórki poprzez e-sklep. Na stronie banków żywności można wpłacić dowolną kwotę na zakup żywności. Może to być nawet złotówka.

Organizatorzy akcji zachęcają do przekazywania produktów o długim terminie ważności, takie jak: olej, mąka, majonez, żurek, przetwory czy słodycze.

W Polsce ok. 1,6 mln osób żyje w skrajnym ubóstwie, czyli miesięcznie dysponuje kwotą poniżej 600 zł. Dla tych osób codziennym wyzwaniem jest decyzja, czy pieniądze wydać na rachunki, leki czy jedzenie.

Z Anną Głogowską, koordynatorem Radomskiego Banku Żywności rozmawiał Radosław Mizera: