Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: Najświętsza Maryja Panna Licheńska
Dziś jest: Sobota, 02 lipca 2022

Audycje Radiowe

Odwiedźmy groby bliskich – ostrożnie, trzeźwo i niekoniecznie samochodem

piątek, 29 października 2021 17:44 / Autor: Michał Kaczor
fot. Michał Kaczor/Radio Plus Radom
Michał Kaczor

Dziś ruszyła policyjna akcja „Znicz”. Drogówka apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności i wybór innych środków transportu niż samochód.

Gościem „Bilansu Dnia” był młodszy aspirant Marcin Sawicki z Wydziału Ruchu Drogowego mazowieckiej policji. Rozmawialiśmy między innymi o działaniach w ramach akcji „Znicz”.

- Dobrze, że mamy do czynienia z dłuższym weekendem, bo wzmożony ruch rozdzieli się na kilka dni. Startujemy z akcją „Znicz”, żeby usprawnić ruch w obrębie cmentarzy i na głównych ciągach komunikacyjnych. Zaangażowana będzie maksymalna liczba policjantów – mówi mł asp. Sawicki.

Cała rozmowa do odsłuchania poniżej:

 

Policja będzie zwracała uwagę – jak co roku – na trzeźwość kierujących, przestrzeganie dozwolonej prędkości, ale nie tylko.

- Bardzo często kierujący zapominają o prawidłowym przewożeniu pasażerów. Często osoby nie korzystają z pasów bezpieczeństwa. Widzimy też, że kierowcy nie przewożą dzieci w fotelikach. Policjanci będą zwracać na to uwagę – mówi.

Z powietrza drogi będzie patrolował także dron. Ma on służyć do monitorowania płynności ruchu.

Naszego gościa zapytaliśmy też o dalsze wyjazdy. Przed podróżą należy pamiętać o kilku podstawowych rzeczach.

- Musimy przygotować pojazd do podróży, sprawdzić warunki drogowe, ale też zachęcam do zaglądania na strony internetowe zarządców dróg. Tam będą informacje o objazdach i ruchu wokół cmentarzy. 1 listopada organizacja jest inna niż na co dzień – powiedział Marcin Sawicki.

W okolicach 1 listopada na drogi wyjeżdża także wielu kierowców, którzy na co dzień nie poruszają się samochodem. Policja zaleca, że jeśli nie czujemy się pewnie za kierownicą, lepiej wybrać inną formę komunikacji.

- Jeżeli nie czujemy się na siłach, że poradzimy sobie w „gąszczu ulicznym”, to wybierzmy komunikację miejską lub taksówki – zaleca mł. asp. Sawicki.

Z naszym gościem rozmawialiśmy też o akcji „Twoje światła, nasze bezpieczeństwo” oraz o elementach odblaskowych, które mogą uratować nam życie.