Sylwia Pysiak

Mariusz Wieczorek mistrzem świata weteranów w kajakarstwie górskim

sobota, 28 sierpnia 2021 22:17 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

W Krakowie na torze Kolna trwają pierwsze w historii Mistrzostwa Świata Weteranów (+35) pod patronatem Światowej Federacji Kajakowej. Pochodzący z Drzewicy Mariusz Wieczorek zdobył tytuł mistrzowski (w zespołach) i wicemistrzowski (indywidualnie).

Na starcie stanęło ponad 100 zawodniczek i zawodników z całego świata, wśród których nie zabrakło dawnych gwiazd tej dyscypliny sportu, którzy w przeszłości stanowili o sile swoich reprezentacji narodowych. Zawodnicy rywalizowali na starych zasadach, każdy miał dwa przejazdy i liczył się najlepszy czas.

W kategorii C1 mężczyzn wicemistrzem świata został Mariusz Wieczorek, kajakarz górski z Drzewicy, który w przeszłości wielokrotnie reprezentował Polskę na arenie międzynarodowej, dwukrotnie bral udział w igrzyskach olimpijskich (Atlanta i Ateny), mistrz Europy, zdobywca Pucharu Europy, medalista mistrzostw świata w kategorii juniorów i seniorów, wielokrotny mistrz Polski. Dzisiaj po pierwszym przejeździe był liderem rywalizacji, jednak w drugim lepszy czas uzyskał Słowak, Ladislav Danik, a trzeci był Xavier Jourdain z Francji.

Wśród kajakarek triumfowała utalentowana Elena Kaliska ze Słowacji, przed Niemką, Evi Huss i Sophie Colbus (Francja).

Po południu odbyły się zawody zespołowe, które w kategorii kanadyjek jedynek wygrali Polacy w składzie (Mariusz Wieczorek, Jarosław Miczek i Marcin Pochwała) zdobywając tytuł mistrzów świata weteranów w slalomie kajakowym.

Kolejna edycja mistrzostw została zaplanowana w mieście gospodarza ostatnich igrzysk olimpijskich – Tokio. By móc walczyć o medale wśród weteranów, należy mieć ukończone 35 lat.