Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Zyta, dziewica
Dziś jest: Sobota, 27 kwietnia 2024

Mazowsze

Ruszyła czwarta edycja Budżetu Obywatelskiego Mazowsza

piątek, 25 listopada 2022 12:01 / Autor: Magdalena Król
fot. Magdalena Król/Radio Plus Radom
Magdalena Król

"Zmieniaj z nami Mazowsze. Ty zgłaszasz, my realizujemy" to hasło, pod jakim ruszyła czwarta już edycja Budżetu Obywatelskiego Mazowsza. W tym roku na projekty przeznaczono 25 mln złotych. Nabór trwa aż do 13 stycznia 2023 roku.

Właśnie ruszył nabór projektów do Budżetu Obywatelskiego Mazowsza. To właśnie z nich mieszkańcy regionu wybiorą te, które zostaną zrealizowane.

- Na co tym razem zostaną przeznaczone pieniądze z budżetu województwa zdecydują sami mieszkańcy. Liczę w szczególności na aktywność radomskich pomysłodawców - mówi wicemarszałek województwa mazowieckiego Rafał Rajkowski.

Do 13 stycznia mieszkańcy województwa mazowieckiego mogą zgłaszać projekty do kolejnej edycji Budżetu Obywatelskiego Mazowsza.

- Z roku na rok jesteśmy zaskakiwani liczbą oraz jakością składanych projektów. Czekamy z niecierpliwością na propozycje w rozpoczynającej się edycji - dodaje Sara Michalska, zastępca dyrektora Departamentu Organizacji ds. Organizacyjnych urzędu marszałkowskiego.

W czwartej edycji BOM-u, podobnie jak w poprzednich można ubiegać się o wsparcie na zadania o charakterze inwestycyjnym. Są to tzw. „twarde” projekty, czyli np. karetka, ścieżka pieszo-rowerowa czy boisko. Co jednak istotne budowa nowego obiektu może być realizowana tylko na nieruchomościach należących do samorządu województwa mazowieckiego lub jego jednostek organizacyjnych czy spółek. Na finansowanie z budżetu regionu mogą liczyć także pomysłodawcy zadań o charakterze nieinwestycyjnym, inaczej „miękkich”, tj. np. szkolenia, warsztaty, wydarzenia tematyczne, zawody czy koncerty.

Po pomoc w tworzeniu projektu mieszkańcy województwa mogą zgłosić się do delegatur urzędu marszałkowskiego.

- Delegatura jest otwarta. Zapraszamy będziemy mieli dedykowane miejsce, w którym będziecie mogli państwo taki projekt napisać - wyjaśnia Dawid Ruszczyk, dyrektor delegatury w Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Radomiu.

Na uwagę zasługuje z sukcesem zrealizowany w drugiej edycji projekt Wojewódzkiego Festiwalu im. Andrzeja Siewierskiego „Rock
na Zamku” w Szydłowcu.

- Była to inicjatywa grupy mieszkańców i oni pracowali nad tym projektem bardzo intensywnie. Przede wszystkim chodziło o to, aby tym projektem zainteresować wiele osób i dlatego to wydarzenie zostało rozpisane na dwa dni. Pierwszy dzień to festiwal, skierowany do młodych ludzi, a drugi dzień to koncert galowy zespoły Azyl P - mówi Aneta Furmańska, zastępca burmistrza Szydłowca.

- Mamy w planach kolejne projekty, jako ta grupa, która uwielbia Szydłowiec - dodaje jedna z pomysłodawczyń Magda Nowacka.

Dodajmy, że mieszkańcy regionu radomskiego w dotychczasowych trzech edycjach BOM-u zdobyli środki na realizację w sumie 21 projektów. Wśród nich np. muzealny mini ogród botaniczny przy Muzeum im. Jacka Malczewskiego, festiwal wolności FREE (RA)DOM, młodzieżowe warsztaty artystyczno-multimedialne „Na musicalovo"­ czy działania z profilaktyki próchnicy zębów u najmłodszych.