Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Zyta, dziewica
Dziś jest: Sobota, 27 kwietnia 2024

REGION

Czcząc symbol pamięci o mieszkańcach Michniowa

wtorek, 25 października 2022 19:19 / Autor: Klaudia Bzducha
fot. Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego
Klaudia Bzducha

Odbyło się pierwsze posiedzenie Komitetu Honorowego obchodów 80. Rocznicy Pacyfikacji Wsi Michniów, podczas którego wręczono akty powołania członkom Komitetu. Wśród nich samorządowcy, parlamentarzyści, historycy, duchowni i działacze kultury. 

- Chcemy uczcić 80. rocznicę pacyfikacji wsi w Michniowie i obchodzony wówczas Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej w sposób szczególny. Powołujemy Komitet Honorowy obchodów, którego działania zainspirują mieszkańców, młodzież szkolną i turystów do włączenia się w przyszłoroczne obchody, odwiedzenia Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich i uczczenia pamięci wszystkich, pomordowanych w okresie II wojny światowej mieszkańców polskich wiosek – tłumaczył Andrzej Bętkowski, marszałek województwa. 

Tadeusz Sikora, dyrektor Muzeum Wsi Kieleckiej dodał, że osią obchodów ma być przywrócenie wszystkich oryginalnych krzyży michniowskich, które zostały na czas rozbudowy mauzoleum przeniesione do Parku Etnograficznego w Tokarni i tu poddane renowacji, na swoje pierwotne miejsce. - Chcemy podziękować wszystkim, którzy fundowali krzyże, symbole męczeństwa mieszkańców polskich wiosek, którzy przywozili je do Michniowa, by ocalić od zapomnienia, od lat 80. ubiegłego stulecia – dodał dyrektor. 

- Staramy się pamiętać o historii i przypominać wszystkim młodym, co się wydarzyło na naszej ziemi w okresie wojny i w kontekście obecnej europejskiej sytuacji politycznej, co dzieje się i wydarza na bliskiej ziemi, gdzie toczy się wojna - dodał Andrzej Pruś, przewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego.

Drugiego dnia uroczystych obchodów 13 lipca 2023 r. dla uczczenia pamięci pomordowanych, zorganizowana zostanie specjalna Leśna Droga Krzyżowa i msza święta polowa w intencji zamordowanych podczas pacyfikacji Michniowa leśników i mieszkańców wsi.