Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Wojtek Sałek
Patron dnia: bł. Innocenty XI, papież
Dziś jest: Piątek, 12 sierpnia 2022

REGION

Skaryszew końmi stoi

niedziela, 03 lipca 2022 12:23 / Autor: Monika Nowakowska
foto: MNowakowska/Radio Plus Radom
Monika Nowakowska

Trwa Jarmark Koński, czyli WSTĘPY. Do podradomskiego Skaryszewa zjechali hodowcy i miłośnicy tych zwierząt.

Wstępy w Skaryszewie, to jedno z najbardziej znanych wydarzeń kulturalno-handlowych w Polsce i Europie. W tym roku, ze względu na zagrożenie wścieklizną impreza została przeniesiona na lato a zorganizowana wystawa koni ma być rekompensatą za odwołane Wstępy - mówi burmistrz Skaryszewa Dariusz Piątek:

- To świetny pomysł, by kontynuację Wstępów zrealizować także latem. Trudno sobie wyobrazić, by Skaryszew od tradycji końskiej odstąpił - mówi europoseł Zbigniew Kuźmiuk:

Na uliczkach Skaryszewa zorganizowana została estrada folkloru oraz Aleja Twórców Ludowych.

Siłą jarmarku jest jego niepowtarzalny klimat kultury ludowej i osobliwa atmosfera. To dziesiątki stoisk rzemieślniczych, artystycznych, wielobranżowych i gastronomicznych, ale też wiele wydarzeń towarzyszących: koncertów, wystaw i pokazów:

Jedną z głównych atrakcji są pokazy koni. Wystawę zorganizował  Wojewódzki Związek Hodowców Koni. - Wojewódzki Związek Hodowców Koni w Radomiu przygotował około 50 koni - mówi Jacek Hebda, dyrektor radomskiego oddziału Wojewódzkiego Związku Hodowców Koni:

Jarmark rozpoczął cykl imprez, które przez całe wakacje będą odbywały się na terenie gminy.

Warto przypomnieć, że Tradycja Wstępów sięga blisko czterech wieków wstecz i początkowo był to zwykły jarmark płodów rolnych. Koński charakter targów ukształtował ttsię 100 lat później. Rozkwit końskich targów nastąpił w drugiej połowie XIX wieku. Nazwa 'Wstępy' - pochodzi od pierwszego, czyli wstępnego poniedziałku Wielkiego Postu, kiedy zwyczajowo zaczynał się jarmark.