Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
SEDNO SPRAWY PLUS
Jacek Prusinowski
Patron dnia: św. Teresa Benedykta od Krzyża (Edyta Stein), dziewica i męczennica
Dziś jest: Wtorek, 09 sierpnia 2022

Radomskie

S12 na rządowej liście budowy dróg ekspresowych

czwartek, 30 czerwca 2022 14:27 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Budowa drogi ekspresowej S12 znalazła się w rządowym Programie Budowy Dróg Krajowych do 2030 roku. Inwestycja dotyczy dwóch odcinków S12: Radom - Lublin i Sulejów - Radom.

Ministerstwo Infrastruktury opracowało projekt nowego programu drogowego, będącego kontynuacją obecnego Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023 oraz do roku 2030, w którym została zaprezentowana lista inwestycji na drogach krajowych zaplanowanych przez rząd do realizacji. Zakłada on budowę ponad 2,5 tys. km nowych dróg szybkiego ruchu oraz dokończenie trwających inwestycji na ponad 3,7 tys. km.

Przypomnijmy, że przygotowywana jest dokumentacja dla kolejnych 108 km drogi ekspresowej S12 od granicy województwa mazowieckiego i łódzkiego do Radomia i dalej do obwodnicy Puław w województwie lubelskim. Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowe z elementami koncepcji programowej oraz materiałami do uzyskania decyzji środowiskowej realizowane jest przez dwie firmy projektowe.

Dla odcinka na zachód od Radomia, w październiku 2021 r. otrzymano decyzję środowiskową dla wariantu 2 (pomarańczowego) wskazanego jako rekomendowany przez GDDKiA. Przyszła trasa długości ok. 41,3 km przebiega przez teren gmin Gielniów, Przysucha (gm. wiejska), miasto Przysucha, Wieniawa, Wolanów i Orońsko. Droga na tym odcinku będzie posiadała dwie jezdnie po dwa pasy ruchu. Dostępność do niej odbywać się będzie poprzez trzy węzły: Gielniów, Przysucha i Wieniawa.

Od DŚU wpłynęły jednak odwołania, które rozpatruje Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska. Trwają prace geologiczne i geodezyjne.

Planowany termin ogłoszenia przetargu na realizację inwestycji w systemie Projektuj i buduj to 2024 rok. Przy sprawnym przebiegu postępowania, braku odwołań oraz szybkim podpisaniu umowy zakładamy realizację robót w latach 2026-2029.

W zakresie odcinka na wschód od Radomia, Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Warszawie prowadzi postępowanie administracyjne w sprawie wydania DŚU.

We wniosku o uzyskanie tej decyzji wskazaliśmy jako preferowany wariant B (kolor brązowy) z podwariantem AB. Wybrany wariant o długości ok. 67 km przebiega przez teren gmin Orońsko, Kowala, Skaryszew, Gózd, Tczów, Zwoleń, Przyłęk, Policzna i Puławy. Przyszła trasa będzie posiadała dwie jezdnie po dwa pasy ruchu, a dostępność do niej odbywać się będzie poprzez siedem węzłów: Radom Południe, Radom Kowala, Radom Skaryszew, Tczów, Zwoleń, Czarnolas i Puławy Zachód (dawniej Bronowice).

Planowany termin ogłoszenia przetargu na realizację inwestycji w systemie Projektuj i buduj to 2025 rok. Przy sprawnym przebiegu postępowania, braku odwołań oraz szybkim podpisaniu umowy zakładamy realizację robót w latach 2028-2030.