Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
SEDNO SPRAWY PLUS
Jacek Prusinowski
Patron dnia: św. Teresa Benedykta od Krzyża (Edyta Stein), dziewica i męczennica
Dziś jest: Wtorek, 09 sierpnia 2022

Opoczno

Duże zainteresowanie opoczyńskimi szkołami powiatowymi

piątek, 20 maj 2022 10:41 / Autor: Marcin Prejs
Fot. M. Prejs/Radio Plus Radom
Marcin Prejs

Coraz bliżej diecezjalnych obchodów Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością. W audycji Powiat Opoczyński na Fali mówiliśmy także m.in. o naborze do opoczyńskich szkół powiatowych.

Zakończył się pierwszy etap rekrutacji do szkół ponadpodstawowych w województwie łódzkim. W czasie jego trwania ósmoklasiści składali wnioski do wybranych przez siebie szkół. – W szkołach prowadzonych przez Powiat Opoczyński chce kontynuować naukę ponad 730 uczniów – informuje wicestarosta Maria Barbara Chomicz. Jak dodaje, do I LO w Opocznie zgłosiło się już 223 chętnych, a do techników ZSP w Opocznie ponad 300. Sporym zainteresowaniem cieszy się także kierunek technik transportu kolejowego w ZSP w Drzewicy. Klasę technikum uruchomi PCKZiU w Mroczkowie Gościnnym. Zarówno w Mroczkowie, jak i w Żarnowie uda się otworzyć również szkołę branżową pierwszego stopnia.

W audycji Powiat Opoczyński na Fali mówiliśmy także o spotkaniu zorganizowanym przez Powiatowy Urząd Pracy w Opocznie w ramach Europejskich Dni Pracodawców oraz o przygotowaniach do obchodów Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością. Jak wyjaśnia starosta opoczyński Marcin Baranowski, w tym roku będą to wyjątkowe uroczystości, bo o charakterze diecezjalnym. Zorganizowane zostaną 25 maja. Uroczystości rozpocznie msza święta odprawiona o godzinie 10 w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Opocznie przez bp. Marka Solarczyka. Druga część obchodów przeprowadzona zostanie w budynku ZSP w Opocznie, dokąd uczestnicy nabożeństwa przejdą w barwnym korowodzie. Organizatorami wydarzenia są Powiat Opoczyński i Caritas Diecezji Radomskiej.

Zakończyło się kolejne posiedzenie Wojewódzkiej Społecznej Rady do spraw Osób Niepełnosprawnych. Jak wyjaśnia wicestarosta Maria Barbara Chomicz, wiceprzewodnicząca rady, głównym punktem posiedzenia było omówienie Wojewódzkiego Programu Wyrównywania Szans Osób Niepełnosprawnych i Przeciwdziałania Ich Wykluczeniu Społecznemu oraz Pomocy w Zatrudnianiu Osób Niepełnosprawnych Województwa Łódzkiego 2030. Podczas posiedzenia dyskutowano również o planach rady. Jednym z takich zamierzeń jest organizacja spotkania z powiatowymi radami do spraw osób niepełnosprawnych i organizacjami pozarządowymi. Już wiadomo, że takie spotkanie w tym roku odbędzie się w Opocznie. Planowane jest ono na wrzesień.

Na koniec audycji starosta Marcin Baranowski zaprosił do udziału w zbiórce krwi, która w najbliższą niedzielę, czyli 22 maja odbędzie się w remizie OSP w Żarnowie. Krew będzie można tu oddać w godzinach 9.30-13.30.

Posłuchaj całej audycji Powiat Opoczyński na Fali: