Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Wojtek Sałek
Patron dnia: św. Wojciech, biskup i męczennik, główny patron Polski
Dziś jest: Wtorek, 23 kwietnia 2024

Mazowsze

Program profilaktyki depresji u dzieci i młodzieży w województwie mazowieckim

czwartek, 19 maj 2022 15:40 / Autor: Magdalena Król
foto: RyanMcGuire/pixabay
Magdalena Król

Najmłodsi mieszkańcy województwa mazowieckiego będą mogli skorzystać z konsultacji oraz badań przesiewowych. Samorząd województwa przygotował kompleksowy program profilaktyki zaburzeń depresyjnych u dzieci i młodzieży. Na jego realizację władze regionu przeznaczą 8 mln zł. Nabór ruszy już we wrześniu.

Samorząd Mazowsza jako jeden z pierwszych w kraju opracował program profilaktyki zaburzeń depresyjnych u dzieci i młodzieży. Z badań przesiewowych, konsultacji ze specjalistami oraz bezpłatnej terapii będą mogły skorzystać osoby w wieku 12-21 lat. Program uzyskał pozytywną opinię Prezesa Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (AOTMiT), a realizowany będzie w latach 2022-2024.

- Dzieci i młodzież coraz częściej doświadczają problemów ze zdrowiem psychicznym. Szacuje się, że co piąte dziecko w Polsce cierpi z powodu zaburzeń psychicznych. Dlatego ten projekt kierujemy właśnie do najmłodszych mieszkańców województwa - mówi marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik.

W Polsce odsetek dzieci, które chorują na depresję wynosi co najmniej 9 proc., co oznacza, że leczenia psychiatrycznego i wsparcia psychologicznego wymaga około 630 tys. dzieci i młodzieży poniżej 18. roku życia. Tymczasem średnio w Polsce jeden psychiatra dziecięcy przypada na 20 tys. dzieci i młodzieży. Niestety, z roku na rok rośnie także liczba prób samobójczych wśród najmłodszych. Jak wynika z danych Komendy Głównej Policji w 2020 roku w całym kraju policjanci odnotowali 843 próby samobójcze wśród dzieci i młodzieży, a w ubiegłym roku było ich już 1339.

Sytuację dodatkowo utrudniła pandemia COVID-19, która sprzyja występowaniu depresji.

– Uzyskanie pozytywnej opinii Prezesa Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji to zielone światło do realizacji programu. Bardzo się cieszę, że będziemy mogli pomagać młodym Mazowszanom w walce z ciężką chorobą, jaką jest depresja. Szkoleniami dotyczącymi edukacji zdrowotnej obejmiemy także kadrę pedagogiczną z naszego województwa – dodaje Elżbieta Lanc, członek zarządu województwa mazowieckiego.

Już wkrótce ogłoszony zostanie konkurs dla podmiotów wykonujących działalność leczniczą, dysponujących odpowiednim personelem, m.in. psychiatrą i psychoterapeutą, którzy będą realizować „Program polityki zdrowotnej w zakresie profilaktyki zaburzeń depresyjnych dla dzieci i młodzieży z województwa mazowieckiego”.