Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: Najświętsza Maryja Panna Licheńska
Dziś jest: Sobota, 02 lipca 2022

Kozienice

Kozienicka Czwórka ma 30 lat

środa, 18 maj 2022 13:13 / Autor: Kamil Zapora
fot. Radio Plus Radom
Kamil Zapora

Dzisiaj w Publicznej Szkole Podstawowej nr 4 w Kozienicach dzień wzruszeń, wspomnień i podsumowań. Placówka świętowała 30 urodziny.

Dzisiejsze uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w kościele św. Krzyża, której przewodził biskup radomski Marek Solarczyk. W swojej homilii nawiązał do patrona Publicznej Szkoły Podstawowej nr 4 w Kozienicach im. Jana Pawła II:

Po mszy złożono kwiaty pod pomnikiem Papieża Polaka, zmówiono modlitwę, a także odśpiewano "Barkę". Dalsza część obchodów 30-lecia PSP4 odbyła się już w murach szkoły. Burmistrz Kozienic Piotr Kozłowski zwrócił uwagę, że historia placówki odzwierciedla zmiany jakie zachodziły w polskiej edukacji w ciągu ostatnich trzydziestu lat:

Poseł Andrzej Kosztowniak podkreślił jak ważna w życiu każdego człowieka jest szkoła podstawowa:

Starosta powiatu kozienickiego Krzysztof Wolski nawiązał do rodziny szkół Jana Pawła II, bo sam przewodził jednej z nich jako dyrektor w Głowaczowie:

W dzisiejszym jubileuszu wzięli udział wszyscy dotychczasowi dyrektorzy PSP4: Wanda Karsznia-Czerska (1991 – 2011), Maria Wasińska (1999-2001) oraz Tomasz Trela (2011-2021). Od początku istnienia szkoły zastępcą dyrektora była Maria Wasińska, która we wrześniu 1999 została dyrektorem PSP 4 i pełniła tę funkcję, aż do momentu wygaszenia placówki w wyniku reformy edukacji i utworzenia gimnazjów. Po reformie edukacji w 2017 szkoła znów stała się podstawówką. Dla pierwszej dyrektor szkoły, która nadzorowała już proces jej budowy, udział w jubileuszu był niezwykłym przeżyciem:

Były dyrektor Tomasz Trela:

Natomiast dzisiejszy dzień dla obecnego dyrektora Andrzeja Suwały i jego zastępcy Doroty Stępień był nie tylko wielkim przeżyciem, ale też ogromnym wyzwaniem:

Zarówno obecnym jak i byłym nauczycielom PSP4, przypomnienie całej historii szkoły przyniosło dużo radości:

Profesor Marek Wierzbicki z IPN wygłosił krótką prelekcję o patronie szkoły i jego roli w obaleniu w Polsce komunizmu:

Było też odsłonięcie pamiątkowej tablicy, cześć artystyczna przygotowana przez społeczność szkolną oraz koncert uczniów Szkoły Muzycznej I st. w Kozienicach. Na tym jednak nie koniec. O godzinie 15:30 na terenie szkoły rozpocznie się festyn rodzinnym. Do godziny 18:00 na wszystkich czeka wiele atrakcji: występy taneczne i muzyczne, dmuchańce, malowanie twarzy, zawody sportowe, wata cukrowa, gry plenerowe, food track, rekonstrukcja historyczna, malowanie na sztalugach czy kodowanie z robotami. Partnerem festynu jest Enea Wytwarzanie.