Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: Najświętsza Maryja Panna Licheńska
Dziś jest: Sobota, 02 lipca 2022

Opoczno

Remonty w bibliotece i muzeum w Opocznie

poniedziałek, 16 maj 2022 15:07 / Autor: Marcin Prejs
Fot. M. Prejs/Radio Plus Radom
Marcin Prejs

Zabytkowe budynki muzeum i biblioteki w Opocznie czekają poważne remonty. Na ich wykonanie miejscowy samorząd pozyskał pieniądze unijne.

Jeszcze w tym roku powinny rozpocząć się remonty zabytkowych budynków biblioteki i muzeum w Opocznie. Dla Domu Esterki, czyli opoczyńskiej biblioteki będzie to drugi poważny remont w ciągu ostatnich lat. Niedawno w placówce powstała m.in. cicha czytelnia, wyremontowane zostały także zabytkowe piwnice. Jak wyjaśnia dyrektor Jerzy Misiurski, obecnie biblioteka przygotowuje się do wymiany dachu. Będą prowadzone również inne prace. Placówka zostanie wyposażona w ceramiczne grafiki nawiązujące do tradycji i historii opoczyńskiej książnicy, a na zewnątrz powstanie letnia czytelnia.

Do remontu przygotowuje się także opoczyńskie muzeum. Tu również, podobnie jak w bibliotece, kluczową sprawą będzie wymiana dachu. Jak wyjaśnia dyrektor Adam Grabowski, oprócz tego planowana jest również izolacja fundamentów zabytkowego obiektu, dokończona będzie także wymiana stolarki okiennej, a nową aranżację zyska wystawa ceramiczna.

Zarówno modernizacja budynku biblioteki, jak i muzeum będzie możliwa dzięki pozyskanym przez Gminę Opoczno pieniądzom unijnym, wyjaśnia Tomasz Łuczkowski, zastępca burmistrza Opoczna. Łączny koszt obydwu inwestycji to blisko 2,1 mln zł, z czego ponad 1,4 mln to unijne wsparcie w ramach RPO. Zadania mają zostać wykonane do końca maja przyszłego roku.