Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: Najświętsza Maryja Panna Wspomożycielka Wiernych
Dziś jest: Wtorek, 24 maja 2022

Skarżysko-Kamienna

W Skarżysku otworzono Ośrodek Wsparcia i Testów

piątek, 13 maj 2022 15:03 / Autor: Jakub Dębski
Źródło Starstw Powiatowe w Skarżysku-Kamiennej
Jakub Dębski

Ośrodek otworzono przy Zespole Placówek Edukacyjno-Wychowawczych w Skarżysku-Kamiennej. Osoby z niepełnosprawnościami będą mogły tam sprawdzić i bezpłatnie wypożyczyć sprzęt ułatwiający im codzienność.

Ośrodek Wsparcia i Testów w Skarżysku-Kamiennej jest pierwszym tego typu miejscem w województwie świętokrzyskim

- Mam ogromną satysfakcję, że na terenie naszego powiatu skarżyskiego powstał jako jedyny w województwie świętokrzyskim Ośrodek Wsparcia i Testów. Jest to kolejne miejsce, które mocno wspiera osoby niepełnosprawne na terenie powiatu skarżyskiego, ale tym razem także osoby niepełnosprawne spoza naszego powiatu. Życzę liderowi projektu, całemu zespołowi abyście maksymalnie wspierali dalej osoby niepełnosprawne – powiedział starosta Artur Berus.

Koszt powstania ośrodka wynosi ponad 1,5 mln zł. Pieniądze w całości pochodzą ze środków z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

- Już zgłaszają się osoby, które chciały by skorzystać z Ośrodka Wsparcia i Testów. Niejednokrotnie osoby z niepełnosprawnością maja problemy w wyborze odpowiedniego sprzętu, oprogramowania, które ułatwi im funkcjonowanie w społeczeństwie. Dzięki Państwa zaangażowaniu to się udało. Mam nadzieję, że te środki, które przekazaliśmy i przekażemy do 2024 r. zostaną właściwie wykorzystane - powiedział dyrektor świętokrzyskiego oddziału PFRON Andrzej Michalski.

Osoby z niepełnosprawnością mogą bezpłatnie wypożyczyć oraz przetestować najnowsze technologie, które ułatwią im funkcjonowanie.

- Są to zarówno sprzęty jak i oprogramowania ogólnego przeznaczenia jak laptopy, smartwatche, smartphony, kamery internetowe oraz urządzenia specjalistyczne jak notatnik brajlowski, linijka brajlowska czy powiększalniki. Celem PFRONu było stworzenie miejsca, do którego osoby z niepełnosprawnością przed zakupem sprzętu mogą przyjść, poradzić się i przetestować urządzenia- powiedział kierownik OWiT Paweł Garbuzik 

Sprzęt można wypożyczyć na okres 3 miesięcy z możliwością przedłużenia do pół roku.