Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
KTO RANO WSTAJE
Kasia Kozimor, Tomek Waloszczyk
Patron dnia: bł. Piotr Jerzy Frassati
Dziś jest: Poniedziałek, 04 lipca 2022

Opoczno

Hubal to dla nas postać wyjątkowa

piątek, 29 kwietnia 2022 10:40 / Autor: Marcin Prejs
Fot. R. Mizera/Radio Plus Radom
Marcin Prejs

Na obchody związane z 82. rocznicą śmierci majora Henryka Dobrzańskiego zaprasza opoczyńskie starostwo. – Uroczystości już już w sobotę – przypomina starosta Marcin Baranowski.

Powiat Opoczyński zaprasza na obchody Dnia Pamięci o Majorze Hubalu. Przeprowadzone zostaną one 30 kwietnia, czyli dokładnie w 82. rocznicę śmierci Henryka Dobrzańskiego. Hubalowe uroczystości od lat odbywają się przy Szańcu Hubala w Anielinie, czyli w miejscu śmierci Henryka Dobrzańskiego. – Tymi obchodami chcemy w sposób szczególny uczcić postać majora Hubala. Wyjątkowego żołnierza, patrioty, który oddał swoje życie za wolną Polskę – mówi starosta i przypomina słynne słowa Hubala „broni nie złożę, munduru nie zdejmę”, które charakteryzują niezłomną postawę majora Dobrzańskiego.

Henryk Dobrzański zginął 30 kwietnia 1940 roku w lesie pod Anielinem. W miejscu jego śmierci powstał Szaniec Hubala, gdzie co roku odbywają się patriotyczne uroczystości przypominające o legendarnym majorze i jego żołnierzach. Tegoroczne obchody odbędą się jutro (30 kwietnia), początek o godzinie 12. Jak wyjaśnił starosta Marcin Baranowski, do Anielina warto wybrać się jednak trochę wcześniej. Bo parkingi wyznaczone przez organizatorów uroczystości znajdować się będą w pewnej odległości od Szańca Hubala. Na miejsce uroczystości będzie można jednak z parkingów dojechać busami.

Starosta Marcin Baranowski w audycji Powiat Opoczyński na Fali zaprosił też okolicznych mieszkańców na trzeciomajowe obchody do Opoczna. Rozpoczną się one o godzinie 12 od mszy świętej odprawionej w kolegiacie św. Bartłomieja. Zachęcił także opocznian do wywieszania flag już 2 maja, kiedy to obchodzić będziemy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.

Posłuchaj całej rozmowy ze starostą Marcin Baranowskim: