Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: święci Apostołowie Piotr i Paweł
Dziś jest: Środa, 29 czerwca 2022

Końskie

Czy uchodźcy będą musieli opuścić Sielpię?

czwartek, 14 kwietnia 2022 17:56 / Autor: Marcin Prejs
fot. M. Prejs/Radio Plus Radom
Marcin Prejs

O pomocy dla Ukrainy, miejscach pracy dla uchodźców oraz pamiątkowych głazach, które upamiętniać będą zrzuty cichociemnych na Konecczyźnie mówiliśmy w audycji Powiat Konecki na Fali.

Powiat Konecki wsparł partnerski region Pohrebyszcze na Ukrainie. Akcję pomocy powiatowy samorząd przeprowadził wspólnie z Gminą Fałków. Powiat wspiera też uchodźców przebywających na Konecczyźnie. Z myślą o pomocy Ukraińcom zorganizowany został m.in. powiatowy marsz Idziemy dla Ukrainy. Dzięki tej inicjatywie udało się uzbierać ponad 2,5 tys. zł. Pieniądze te przeznaczone zostały na zakup leków dla uchodźców przebywających w ośrodkach w Sielpi. Jak wyjaśnia starosta Grzegorz Piec, obecnie na terenie powiatu, głównie w Sielpi, przebywa około tysiąca uchodźców. Jednak jeden z czterech ośrodków, w których mieszkają, zwrócił się do wojewody z prośbą o przeniesienie części Ukraińców do innych miejsc. Chodzi o blisko 200 uchodźców. Starosta Grzegorz Piec powiedział, że mogliby oni zamieszkać w lokalach przygotowanych przez samorządy. – Także jest szansa, że wszystkich Ukraińców ulokujemy po świetlicach, remizach, może mieszkaniach prywatnych – mówił starosta. Zauważył jednak, że właściciele ośrodków w Sielpi niedługo będą chcieli rozpocząć sezon, a to może oznaczać, że kolejnych uchodźców trzeba będzie przenieść w inne miejsca.

Powiatowy Urząd Pracy w Końskich zebrał od lokalnych pracodawców oferty pracy, z których mogliby skorzystać uchodźcy przebywający na terenie powiatu koneckiego. Jak powiedział dyrektor Jacek Werens, obecnie konecki PUP dysponuje 116 miejscami pracy dla uchodźców. Część Ukraińców już zarejestrowała się w urzędzie pracy, niektórzy również podjęli zatrudnienie.

W Baryczy odsłonięty został kamień upamiętniający zrzut cichociemnych, do jakiego doszło tu 80 lat temu w ramach operacji „Belt”. Pomysłodawca przedsięwzięcia, Marian Wikiera, naczelnik promocji koneckiego starostwa, zapowiada kolejne tego typu inicjatywy na terenie powiatu, które mają upamiętniać cichociemnych i odbierających zrzuty żołnierzy AK. W miejscach zrzutów mają pojawić się również pamiątkowe głazy docelowo połączone ścieżką edukacyjną. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, kolejne obeliski w Niekłaniu, Starej Kuźnicy, Maleńcu upamiętniające zrzuty cichociemnych w powiecie koneckim pojawią się jeszcze w tym roku.

Posłuchaj całej audycji Powiat Konecki na Fali: