Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
KTO RANO WSTAJE
Kasia Kozimor, Tomek Waloszczyk
Patron dnia: bł. Piotr Jerzy Frassati
Dziś jest: Poniedziałek, 04 lipca 2022

Skarżysko-Kamienna

Premier Morawiecki docenia arsenał skarżyskiego Meska

niedziela, 20 marca 2022 14:30 / Autor: Radosław Mizera
foto: gov.p
Radosław Mizera

Aby być skutecznym na polu walki trzeba posiadać nowoczesną broń i wzmocnioną armię. Mówił o tym premier Mateusz Morawiecki, który odwiedził Centrum Rozwojowo-Wdrożeniowe TELESYSTEM-MESKO w Lubiczowie. Firma specjalizuje się w pracach badawczo-rozwojowych i produkcyjnych na rzecz przemysłu obronnego.

Chcemy wykorzystać wielki potencjał polskich inżynierów i badawczy takich zakładów jak ten – mówił premier podczas wizyty. Przypomniał, że w skarżyskim Mesko powstaje nowoczesna broń, powstają pociski Piorun, które są w stanie strącać obiekty latające. - To polska myśl technologiczna, polskie patenty – kontynuował premier Morawiecki.

18 marca 2022 r. prezydent podpisał ustawę o obronie Ojczyzny. Jest ona odpowiedzią na coraz trudniejszą sytuację geopolityczną w regionie. Zakłada wzmocnienie polskiej armii – zwiększenie liczby żołnierzy, wzrost budżetu na obronność, a także modernizację techniczną wojska. Ustawa porządkuje też przepisy dotyczące Sił Zbrojnych RP. Jeden dokument zawiera regulacje, które wcześniej znajdowały się w kilkunastu różnych ustawach.

Ustawa o obronie Ojczyzny zapewni dodatkowe finansowanie Sił Zbrojnych. Od przyszłego roku nastąpi wzrost wydatków z budżetu państwa na obronność do co najmniej 3 proc. PKB. Przewiduje także utworzenie nowego źródła finansowania, jakim jest Funduszu Wsparcia Sił Zbrojnych. Przyjęty w ustawie tryb programowania rozwoju Sił Zbrojnych obejmuje określanie przez Radę Ministrów, co 4 lata, szczegółowych kierunków przebudowy i modernizacji Sił Zbrojnych na 15-letni okres planistyczny oraz wprowadzanie przez Ministra Obrony Narodowej, na podstawie tego dokumentu, programu rozwoju Sił Zbrojnych.