Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
SEDNO SPRAWY
Patron dnia: bł. Sancja Szymkowiak, zakonnica
Dziś jest: Czwartek, 18 sierpnia 2022

REGION

W szpitalach przebywa ok. 90 obywateli Ukrainy

piątek, 18 marca 2022 15:41 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

W każdej placówce, której organem prowadzącym jest Samorząd Województwa Mazowieckiego uruchomiono punkt informacyjny obsługiwany w języku ukraińskim.

Do lecznic każdego dnia trafiają pacjenci z Ukrainy, którzy potrzebują nie tylko pomocy medycznej, ale też wsparcia psychologicznego czy finansowego na wykupienie recept. O aktualnej pomocy samorządu województwa i koniecznych do podjęcia działaniach obradowała dziś sejmikowa komisja zdrowia i kultury fizycznej.

- Przygotowujemy kolejny pakiet pomocy zarówno dla przybyłych do Polski uchodźców, jak i wsparcie w samej Ukrainie. Wkrótce przekażemy kolejne karetki, chcemy także przeznaczyć środki z budżetu województwa m.in. na zakup niezbędnych leków dla ukraińskich szpitali specjalistycznych. Trwają prace nad projektem unijnym, z którego ok. 15 mln zł byłoby przeznaczone na długofalowe wsparcie uchodźców, którzy znaleźli się w naszym województwie – powiedziała członek zarządu województwa Elżbieta Lanc.

Podczas obrad komisji omówiono także główne problemy, jakie napotykają szpitale w trakcie pomocy przybyłym do naszego kraju Ukraińcom.

– Ze szpitali i punktów udzielających pomocy medycznej często dopływają do nas sygnały o problemach logistycznych – mówi przewodniczący komisji zdrowia i kultury fizycznej Krzysztof Grzegorz Strzałkowski. – Lekarze pytają, co zrobić z pacjentem, z którym nie mogą się porozumieć. Dlatego kwestia języka jest bardzo istotna. Być może rozwiązaniem byłoby dołączenie do kadr medyków z Ukrainy – dodał.

W tej chwili pacjenci z Ukrainy nie są dużym obciążeniem dla szpitali na Mazowszu. Dla przykładu w czwartek 17 marca na oddziałach 20 marszałkowskich placówek przebywało 90 uchodźców z Ukrainy, co w skali całego województwa nie jest dużą liczbą.