Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
KTO RANO WSTAJE
Kasia Kozimor, Tomek Waloszczyk
Patron dnia: bł. Innocenty XI, papież
Dziś jest: Piątek, 12 sierpnia 2022

Opoczno

Opocznianie bardzo szybko zareagowali na to, co dzieje się na Ukrainie

wtorek, 08 marca 2022 16:42 / Autor: Marcin Prejs
Marcin Prejs

O pomocy udzielanej pogrążonej w wojnie Ukrainie, sportowym podsumowaniu roku oraz grantach, po które mogą sięgnąć sołectwa mówiliśmy w audycji Gmina Opoczno na Fali.

Na terenie gminy Opoczno prowadzona jest zbiórka darów dla pogrążonej w wojnie Ukrainie. Niezbędne rzeczy, głównie długoterminowa żywność oraz chemia trafiają do jednostki OSP w Opocznie, gdzie bardzo szybko powstał punkt pomocy. W audycji Gmina Opoczno na Fali zastępca burmistrza Tomasz Łuczkowski dziękował wszystkim, którzy zaangażowali się w uruchomienie i prowadzenie tego punktu oraz służbom koordynującym działania pomocowe na terenie gminy. Zaznaczył, że nie wiadomo, jak długo potrwa konflikt na Ukrainie. – Dlatego tę pomoc musimy rozłożyć na kolejne dni, kolejne tygodnie i kolejne miesiące – mówił Tomasz Łuczkowski. Dziękował także mieszkańcom za już okazaną pomoc uchodźcom. Chodzi zarówno o uczestnictwo w zbiórkach, jak i przyjmowanie pod swój dach Ukraińców. Wyjaśnił, że obecnie na terenie gminy jest ich około 400. Liczba ta jednak cały czas się zmienia, bo część uchodźców, która do nas trafia, wyjeżdża do innych, większych miejscowości.

Tomasz Łuczkowski poinformował także, że w pomoc uchodźcom zaangażowały się wszystkie placówki na terenie gminy. – Dodam także, że w naszych szkołach opoczyńskich już naukę podjęły dzieci z Ukrainy. Dzieci ukraińskie są także w przedszkolach – mówił.

Gmina Opoczno utrzymuje stały kontakt z miastami partnerskimi na Ukrainie. Chodzi o Nowograd Wołyński i Słowiańsk. Jak wyjaśnił Tomasz Łuczkowski, gorsza sytuacja jest obecnie w tym drugim mieście. – Władze tego miasta robią rozeznanie, czy ewentualnie Gmina Opoczno mogłaby przyjąć uchodźców. My oczywiście to zadeklarowaliśmy – mówił.

W audycji Gmina Opoczno na Fali mówiliśmy też o pieniądzach, po które mogą sięgnąć sołectwa. Wszystko za sprawą kolejnej edycji grantów „Sołectwo na plus” ogłoszonej przez Urząd Marszałkowski w Łodzi. Kwota wsparcia to 12 tys. zł. Z kolei w ramach programu „Infrastruktura sołecka na plus” sołectwa mogą liczyć na wsparcie w wysokości aż 100 tys. zł. W gminnej audycji mówiliśmy także o planowanym na 18 marca sportowym podsumowaniu roku w gminie Opoczno. Na koniec Tomasz Łuczkowski złożył wszystkim paniom życzenia z okazji Dnia Kobiet. – Ja zawsze chciałbym życzyć paniom, by każdy dzień był Dniem Kobiet – mówił. Nawiązał także do obecnej sytuacji panującej za naszą wschodnią granicą. – Życzę normalności, byśmy wszyscy mogli żyć w bezpiecznym, normalnym, spokojnym kraju – dodawał.

Posłuchaj całej audycji Gmina Opoczno na Fali: