Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Maksymilian Maria Kolbe, prezbiter i męczennik
Dziś jest: Niedziela, 14 sierpnia 2022

Opoczno

Kolejni uchodźcy dotrą do Opoczna. Gmina prosi o udostępnianie im mieszkań

poniedziałek, 07 marca 2022 12:11 / Autor: Marcin Prejs
Fot. M. Prejs/Radio Plus Radom
Marcin Prejs

Gmina Opoczno prosi mieszkańców o udostępnianie swoich nieużywanych mieszkań lub domów uchodźcom z Ukrainy.

Gmina Opoczno zwraca się do mieszkańców z apelem, by - jeśli mogą sobie na to pozwolić finansowo - udostępniali nieużywane mieszkania lub domy (np. pod wynajem) uchodźcom z Ukrainy. – Dla osób, które zmuszone były uciekać z własnego kraju, jest to ogromne wsparcie – mówi Tomasz Łuczkowski, zastępca burmistrza Opoczna. Jak dodaje, takich osób uciekających przed wojną na Ukrainie także w gminie Opoczno jest coraz więcej. – A mamy sygnały, że do wyjazdu szykują się kolejne rodziny osób, które pracują lub pracowały na naszym terenie – mówi zastępca burmistrza. One również trafią niedługo na teren gminy Opoczno. Jak wyjaśnia Tomasz Łuczkowski, właściciele nieruchomości na terenie gminy Opoczno mogą zgłaszać chęć przekazania swoich mieszkań uchodźcom w Straży Miejskiej w Opocznie przy ul. Piotrkowska 7 lub w Urzędzie Miejskim przy ul. Staromiejska 6. Tam opocznianie uzyskają również najpełniejszą informację o tym, jak pomagać.

Chęć przyjęcia uchodźców pod swój dach można zgłaszać także organizacjom wspierającym uchodźców (przekażą one informację w odpowiednie miejsce) albo zrobić to na własną rękę, jeśli mamy osobisty kontakt z osobami szukającymi domu. Gmina prosi także o kontakt te osoby, które mają możliwość organizacji transportu uchodźców. Samorząd koordynuje taką formę pomocy.

Zgłoszenia tego typu, a także wszelką inną pomoc można deklarować pod numerami telefonu: 44 786 01 14, 607 603 296 lub na adres poczty e-mail: straz.miejska[at]um.opoczno.pl

Urząd Miejski prosi także, by osoby, które już przyjęły pod swój dach uchodźców zgłaszały ten fakt Straży Miejskiej. Dzięki temu będzie można Ukraińcom zorganizować pomoc w bieżącym funkcjonowaniu (żywność, środki higieny i czystości, odzież), pomoc psychologiczną i tłumacza, a także wsparcie Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej.

Pomoc dla mieszkańców Ukrainy na terenie gminy Opoczno koordynuje Straż Miejska w Opocznie.