Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Maksymilian Maria Kolbe, prezbiter i męczennik
Dziś jest: Niedziela, 14 sierpnia 2022

Opoczno

Opoczno modliło się i manifestowało solidarność z Ukrainą

środa, 02 marca 2022 16:29 / Autor: Marcin Prejs
fot. M. Prejs/Radio Plus Radom
Marcin Prejs

O pokój na Ukrainie modlili się dzisiaj opocznianie. Wzięli także udział w marszu solidarności z Ukrainą, który przeszedł ulicami Opoczna.

W kościele Podwyższenia Krzyża Świętego zgromadzili się opocznianie, by zgodnie z apelem papieża Franciszka właśnie w Środę Popielcową modlić się o pokój. Nabożeństwu przewodniczył bp Piotr Turzyński, który w swojej homilii nawiązał do sytuacji na Ukrainie. Apelował o modlitwę w intencji Ukraińców. – Modlimy się za naszych braci i siostry, za stworzenia Boże, za dzieci Boże się modlimy, bo oni mają przecież też prawo żyć w swoim domu – podkreślał. Swoją homilię rozpoczął jednak od nawiązania do słów proroka Joela mówiących o potrzebie nawrócenia się.

Poseł Robert Telus wyjaśniał, że zarówno msza, jak i marsz to wyrazy solidarności z Ukrainą. – Jesteśmy solidarni z tymi ludźmi, którzy potrzebują pomocy od nas – mówił. Wspólnie z posłem akcję solidarności z Ukrainą zorganizowało opoczyńskie starostwo. – To bardzo potrzebna inicjatywa, po to aby jeszcze bardziej zmotywować mieszkańców powiatu opoczyńskiego do przekazywania darów, środków finansowych, ale przede wszystkich też do modlitwy za obywateli Ukrainy – mówił starosta Marcin Baranowski.

W marszu wzięło udział około dwóch tysięcy osób. Wśród uczestników nie zabrakło także Ukraińców. Pani Walentyna niedawno przyjechała do Polski. Jest wdzięczna, że ona i jej rodzina zostały tu ciepło przyjęte.

Marsz solidarności z Ukrainą przeszedł ulicami miasta na plac przy domu kultury. Tu poseł Robert Telus oraz przedstawiciele władz powiatowego samorządu deklarowali swoje wsparcie dla narodu ukraińskiego. Posłuchaj naszej relacji z tego wydarzenia: