Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: święci Pierwsi Męczennicy Świętego Kościoła Rzymskiego
Dziś jest: Czwartek, 30 czerwca 2022

REGION

Oddajemy hołd Niezłomnym

wtorek, 01 marca 2022 13:52 / Autor: Marcin Prejs
Fot. Muzeum Regionalne w Opocznie
Marcin Prejs

Konecczanie i opocznianie składali dzisiaj wiązanki kwiatów przy pomniku i tablicy, które upamiętniają żołnierzy niezłomnych.

1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W tym dniu przypominamy niezłomnych, którzy nie złożyli broni i walczyli do końca. Najbardziej znanym żołnierzem wyklętym związanym z ziemią konecką był Antoni Heda Szary, który na początku sierpnia 1945 odbił 354 żołnierzy AK z kieleckiego UB, przypomina historyk Marian Wikiera. Jak dodaje, z ziemią konecką związanych było wielu niezłomnych żołnierzy. Wśród nich wymienia m.in. Sylweriusza Jaworskiego, Mieczysława Zasadę, Stanisława Białeckiego czy Ludwika Wiechułę.

Żołnierze niezłomni działali także na ziemi opoczyńskiej. Wśród najbardziej znanych Adam Grabowski, dyrektor Muzeum Regionalnego w Opocznie, wymienia trzech przyszłych generałów: Stanisława Burzę Karlińskiego, Aleksandra Arkuszyńskiego Maja oraz Kazimierza Załęskiego Bończę. Wspomina także o żołnierzach noszących pseudonim Drągal.

Liczbę członków wszystkich organizacji i grup konspiracyjnych tworzących polskie podziemie niepodległościowe i antykomunistyczne szacuje się na nawet 180 tys. osób. Około połowę z nich stanowili żołnierze AK.