Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Josemaría Escrivá de Balaguer, prezbiter
Dziś jest: Niedziela, 26 czerwca 2022

Radomskie

Pociski z II wojny światowej odnaleziono nad Zwolenką

piątek, 25 lutego 2022 10:08 / Autor: Monika Nowakowska
foto: KPP Zwoleń
Monika Nowakowska

Ponad 50 niewybuchów pochodzących z okresu II wojny światowej znaleziono w lesie w miejscowości Krzywda w gminie Przyłęk. O znalezisku poinformował policjantów mężczyzna, który je zauważył. Leżały ułożone około 50 m od brzegu rzeki Zwolenka.

Do zdarzenia doszło wczoraj. - Dyżurny zwoleńskiej komendy został poinformowany, że w lesie odnaleziono przedmioty przypominające niewybuchy.Okazały się nimi pociski artyleryjskie i moździerzowe pochodzące prawdopodobnie z czasów II wojny światowej. Mundurowi zabezpieczyli ponad 50 sztuk niewybuchów do czasu przybycia na miejsce patrolu saperskiego. To nie pierwszy przypadek, gdy na terenie powiatu zwoleńskiego odnalezione zostały niewybuchy - mowi Katarzyna Słyk z KPP w Zwoleniu. - Miejscowi wielokrotnie odnajdują tego typu „wojenne pamiątki” podczas zwykłych prac ogródkowych, czy też podczas pobytu w lesie. Najczęściej pochodzą one z czasów II wojny światowej - dodaje.

Policjanci przypominają, jak należy zachować się w przypadku ujawnienia przedmiotu przypominającego niewybuch: - Pamiętajmy, że takiego znaleziska nie wolno pod żadnym pozorem przenosić, dotykać ani rozbrajać. Miejsce, gdzie się ono znajduje dobrze jest zabezpieczyć przed dostępem osób postronnych, a w szczególności dzieci. Jeśli znajdujemy się na otwartej przestrzeni lub w lesie, należy to miejsce tak oznaczyć, by nikt tam nie wszedł i można je było bez trudu odnaleźć. O znalezisku należy jak najszybciej powiadomić najbliższą jednostkę Policji. Policjanci zabezpieczą teren i powiadomią saperów. Pamiętajmy, że bardzo duże pociski mogą mieć pole rażenia dochodzące nawet do kilkuset metrów - tłumaczą funkcjonariusze.