Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: święci Apostołowie Piotr i Paweł
Dziś jest: Środa, 29 czerwca 2022

Końskie

Tropem wilczym w Końskich

czwartek, 17 lutego 2022 16:49 / Autor: Marcin Prejs
Marcin Prejs

O trwającym konkursie „Skoki po wolność” oraz planowanym Marszu Pamięci Żołnierzy Wyklętych mówiliśmy w audycji Powiat Konecki na Fali.

W audycji Powiat Konecki na Fali o cichociemnych związanych z ziemią konecką oraz odbywających się tu zrzutach mówił Marian Wikiera, naczelnik promocji Starostwa Powiatowego w Końskich. Wyjaśnił, że na Konecczyźnie przeprowadzone zostały trzy zrzuty cichociemnych. Przypomniał także o pierwszej placówce zrzutowej cichociemnych. Była ona zlokalizowana za Niekłaniem. To tu mieli skoczyć cichociemni 20 grudnia 1940 roku. Wtedy jednak nie doszło do wylotu. A pierwsi cichociemni z powodzeniem wylądowali na ziemi koneckiej dopiero pod koniec marca 1942 roku. Kolejne zrzuty były w lutym i marcu 1943 roku.

Związkom cichociemnych z ziemią konecką oraz prowadzonym tu działaniom przez żołnierzy Armii Krajowej poświęcony jest powiatowy konkurs „Skoki po wolność - w 80. rocznicę powołania Armii Krajowej”. Marian Wikiera wyjaśnił, że zainteresowanie konkursem jest duże, a większość odpowiedzi na konkursowe pytania zamieszczane przez starostwo prawidłowa.

W audycji Powiat Konecki na Fali mówiliśmy także o trzeciej edycji Powiatowego Marszu Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem wilczym”. Przeprowadzony zostanie on 26 lutego. Jego uczestnicy wyruszą na 4-kilometrową trasę sprzed budynku Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 1 w Końskich. Ze względu na pandemię zgłoszenia przyjmowane są tylko drogą elektroniczną do 23 lutego pod adresem: beata.kij[at]konecki.powiat.pl. Weryfikacja uczestników w dniu marszu od godziny 8.30 do 10 w budynku szkoły przy ulicy Staszica 5. W czasie podsumowania imprezy wręczone zostaną także nagrody uczestnikom konkursu „Skoki po wolność”.

Posłuchaj całej audycji Powiat Konecki na Fali: