Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Sylwia Pysiak
Patron dnia: św. Marek, Ewangelista
Dziś jest: Czwartek, 25 kwietnia 2024

REGION

Przysięgą ochotników zakończyły się ferie z WOT

poniedziałek, 14 lutego 2022 17:10 / Autor: Kamil Zapora
źródło: 6MBOT
Kamil Zapora

W weekend powiększyły się szeregi 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej. W ramach akcji "Ferie z WOT, kolejni ochotnicy złożyli przysięgę na sztandar 6MBOT.

Wczesnym rankiem 29 stycznia pod bramą 64 batalionu lekkiej piechoty w Pomiechówku z kartami powołania w dłoniach stawiło się blisko 40 kandydatów gotowych na podjęcia wyzwania. To był dwutygodniowy sprawdzian kondycji fizycznej i predyspozycji psychicznych przyszłych żołnierzy. Wytrwali najlepsi, którzy w przeddzień rocznicy powstania Armii Krajowej złożyli przysięgę Ojczyźnie.  

Nowo wcieleni kandydaci pochodzili z różnych środowisk, dzieliła ich różnica wieku - niektórzy z nich jeszcze się uczą lub studiują, inni na czas szkolenia wzięli urlop w swoim miejscu pracy. 

Pierwszego dnia kandydaci spotykali się z psychologiem, lekarzem, wypełnili niezbędne dokumenty oraz otrzymali w swoich Książeczkach Wojskowych adnotację o rozpoczęciu czynnej służby wojskowej. Uczestnicy szkolenia podstawowego swój dzień zaczynali przed godziną 6 rano zajęciami z wychowania fizycznego, a kończyli wieczornym apelem podsumowującym dzień szkoleniowy. Podzieleni na sekcje przez kolejne dni zdobywali wiedzę z zakresu taktycznych działań indywidualnych oraz zespołowych, obsługi broni i strzelectwa, a także wojskowego zachowania i musztry. 

Program szkolenia podstawowego kładzie również duży nacisk na umiejętności posługiwania się mapą i kompasem w nieznanym sobie terenie oraz praktyczną wiedzę z zakresu udzielania pierwszej pomocy. 

5 lutego bramę jednostki wojskowej w Pomiechówku przekroczyła kolejna grupa ochotników. Dzięki doświadczeniu zasadniczej służby wojskowej, służby przygotowawczej bądź zawodowej zostali oni skierowani na 8-dniowe szkolenie wyrównawcze mające na celu udoskonaleniu umiejętności oraz poszerzeniu wojskowej wiedzy. 

Ostatecznych sprawdzianem zdobytej wiedzy jest tzw. pętla taktyczna, czyli praktyczny egzamin, w czasie którego kandydaci do Terytorialnej Służby Wojskowej działają w warunkach jak najbardziej zbliżonych do realiów pola walki.

W czasie „pętli", żołnierze musieli pokonać kilkanaście kilometrów pieszo w pełnym umundurowaniu i ważącym kilkanaście kilogramów oporządzeniu - kamizelce balistycznej, hełmie, z karabinkiem i plecakiem. Mimo wymagań instruktorów, zmianom pogodowym oraz nierzadko wewnętrznej walce, wszystkim udało się ukończyć pętlę taktyczną z wynikiem pozytywnym. 

W niedzielę 13 lutego wszyscy nowo wcieleni wypowiedzieli słowa roty przysięgi wojskowej zaczynając od słów „Ja żołnierz Wojska Polskiego, przysięgam..."