Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Beata Okulińska
Patron dnia: św. Paschalis Baylon, zakonnik
Dziś jest: Wtorek, 17 maja 2022

Szydłowiec

Szydłowiec uczcił 159. rocznicę wybuchu powstania styczniowego

piątek, 21 stycznia 2022 17:25 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

W Szydłowcu zainaugurowano obchody 159. rocznicy wybuchu powstania styczniowego. W miejscowej farze św. Zygmunta celebrowano mszę świętą w intencji uczestników zrywu niepodległościowego. Złożono również kwiaty przy tablicy upamiętniającej wybuch powstania i ks. Aleksandra Malanowicza, szydłowieckiego proboszcza, wspierającego powstańców.

Mszy świętej i homilię wygłosił ks. proboszcz Marek Kucharski. - Słowa Bóg, Honor i Ojczyzna dla pokoleń wielu Polaków są ważną częścią historii, które łączyły, ukazywały, co w życiu jest najważniejsze. Stojąc dzisiaj przed Bogiem prośmy w intencji Ojczyzny - Matki. Prosimy o miłosierdzie dla tych, którzy oddali swoje życie za Polskę - mówił ks. Kucharski.

Wśród uczestników obchodów był brygadier Tadeusz Woś, prezes Zarządu Głównego Federacji Kapituły Wolność - Równość - Niepodległość. - Powstanie umocniło polską świadomość narodową i wpłynęło na dążenia niepodległościowe następnych pokoleń. Polscy wystąpili przeciwko Rosjanom, aby uchronić się przed branką, czyli poborem do carskiego wojska - mówi brygadier Woś.

Kwiaty przy tablicy ku czci powstańców składali m.in. posłowie Agnieszka Górska,  Konrad Frysztak, Krzysztof Murawski, dyrektor delegatury Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie oraz Marek Sokołowski, radny powiatu szydłowieckiego.

W nocy 22 na 23 stycznia 1863 roku wojska powstańcze wyparły Rosjan z Szydłowca. Polskimi oddziałami dowodził pułkownik Marian Langiewicz. Mimo ostatecznej porażki powstańców, Szydłowiec był jednym z pierwszych miast wyzwolonych w trakcie powstania styczniowego.

Szydłowiec w strukturze władz powstańczych znalazł się w powiecie opoczyńskim i województwie sandomierskim, którego stolicą był Radom. Naczelnikiem wojskowym mianowano 36-letniego Mariana Langiewicza, oficera armii pruskiej, uczestnika kampanii Garibaldiego we Włoszech.

Do dziś w zakrystii kościoła parafialnego w Szydłowcu znajduje się portret ks. Aleksandra Malanowicza, natomiast na zewnętrznej ścianie kościoła widnieje epitafium upamiętniające postać szydłowieckiego proboszcza.

W niedzielę obchody odbędą się w opactwie cystersów w Wąchocku. W 1863 r. mieściła się tam kwatera główna pułkownika Mariana Langiewicza, naczelnika wojska województwa sandomierskiego, mianowanego później generałem i dyktatorem powstania, zaś w budynku klasztoru funkcjonował szpital.