Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
KTO RANO WSTAJE
Kasia Kozimor, Tomek Waloszczyk
Patron dnia: św. Jan I, papież i męczennik
Dziś jest: Środa, 18 maja 2022

REGION

Co działo się w 2021 w 62 Batalionie Lekkiej Piechoty w Radomiu?

czwartek, 20 stycznia 2022 10:16 / Autor: Magdalena Król
fot. WOT
Magdalena Król

2021 rok był pracowity dla żołnierzy z Radomia. Wojskowi byli zaangażowani w walkę z koronawirusem, podnosili swoje umiejętności ogólnowojskowe poprzez szkolenia oraz regularnie wspierali Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Radomiu.

Na początku 2021 roku, żołnierze powitali dowódcę majora Artura Wasilewskiego. Miniony rok upłynął żołnierzom pod znakiem wielu intensywnych szkoleń.

- Wśród nich można wymienić ćwiczenia rotacyjne na zbiorniku wodnym w Wólce Domaniowskiej, przeprawa przez rzekę Pilicę w Białobrzegach czy marsz kondycyjny z pełnym wyposażeniem w Dąbrowie Kozłowskiej. Ponadto radomscy terytorialsi mieli możliwość podnieść swoje kwalifikacje, dzięki kursom takim jak m.in.: kurs KPP, kurs medycyny pola walki, kurs opieki nad pacjentem leżącym, kurs saperski, szkolenie UTM, szkolenie doskonalące z walki w bliskim kontakcie, kurs przeszkolenia operatorów do poziomu instruktora moździerzy, bardzo ważne ćwiczenia z wojskami operacyjnymi "Myszołów" - informuje major Artur Wasilewski, dowódca 62 Batalionu Lekkiej Piechoty w Radomiu.

W operacji “Silne Wsparcie” żołnierze z Radomia na granicy polsko-białoruskiej realizowali całodobowo zadania w pasie przygranicznym. Terytorialsi stanowili wsparcie dla Straży Granicznej, Policji i Wojsk Operacyjnych. Żołnierze wspierali również placówki medyczne i nie tyko w walce z koronawirusem.

- Żołnierze prowadzili: Mobilny Punkt Wymazowy - pobrano blisko 10000 wymazów, Powszechny Punkt Szczepień przy ul. Dębowej, na którym zaszczepiono 10483 osób i ul. Bluszczowej, gdzie zaszczepiono 9048 osób. Nieoceniona okazała się również pomoc w szpitalach w Radomiu, Kozienicach, Pionkach i Przysusze oraz wsparcie policji - mówi dowódca.

Żołnierze z 62 BLP byli także odpowiedzialni za dystrybucję maseczek ochronnych w 7 punktach w Radomiu oraz w Zwoleniu. Oprócz tego ich zadaniem było dostarczenie środków ochrony indywidualnej do przychodni, szkół podstawowych i ponadpodstawowych oraz do szpitali w Radomiu, Przysusze, Lipsku oraz Pionkach. Ważnym elementem walki z pandemia Covid-19 była dekontaminacja II Urzędu Skarbowego w Radomiu.

Akcje pomocowe to również nierozłączny element funkcjonowania batalionu: wielkotonażowe transporty żywności przekazywane z Radomskiego Banku Żywności do gmin i powiatów, pomoc kombatantom i osobom starszym na terenie stałego rejonu odpowiedzialności, wizyta Mikołaja zorganizowana dla dzieci z domów dziecka, akcja "Paczka dla bohatera" czy zbiórka pokarmów i kocy dla Radomskiego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami.

- Ponadto żołnierze regularnie biorą udział w uroczystościach patriotyczno-religijnych wystawiając poczty sztandarowe oraz warty honorowe. Dbają o mogiły poległych podczas I i II Wojny Światowej, są również odpowiedzialni za "Cmentarz Lotników" przy ul. Limanowskiego w Radomiu - dodaje major Wasilewski.

Żołnierze regularnie wspierali Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Radomiu.

- Zapotrzebowania na krew i jej składniki nigdy nie spada. Łącznie żołnierze z radomskiego batalionu oddali w 2021 roku 161,12 litrów krwi i jej składników - mówi major Artur Wasilewski.

Promocje WOT to kolejny sukces radomskich terytorialsów. Na spotkaniach informacyjnych można było spotkać rekruterów, którzy opowiadali na czym polega służba w WOT, jakie dokumenty należy złożyć, żeby dostać się do formacji oraz pomagali przy ich wypełnieniu.