Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRYWATKA Z RADIEM PLUS
Marek Sierocki
Patron dnia: św. Jan Nepomucen, prezbiter i męczennik
Dziś jest: Sobota, 21 maja 2022

Radomskie

Pieniądze na poprawę bezpieczeństwa na przejściach dla pieszych

poniedziałek, 20 grudnia 2021 13:26 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Powiat radomski, gmina Pionki, Lipsko i Przysucha znalazły się na liście Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Wiele inwestycji będzie realizowanych w zakresie poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego na przejściach dla pieszych.

Wicewojewoda mazowiecki Artur Standowicz przypomniał, że w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg (wcześniej Funduszu Dróg Samorządowych), w latach 2019-2020 jednostkom samorządu terytorialnego z województwa mazowieckiego przekazano dofinansowanie na realizację 521 zadań gminnych oraz powiatowych w łącznej kwocie około 780 mln zł. W roku 2021 przewidziane jest przekazanie kolejnych około 362 mln zł na realizację zadań gminnych i powiatowych, w tym zadań polegających wyłącznie na poprawie bezpieczeństwa ruchu pieszych w obszarze oddziaływania przejść dla pieszych.

W pierwszym naborze samorządy z województwa mazowieckiego w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg otrzymały ponad 11 mln złotych oraz ponad 636 tys. zł w ramach przekazania dotacji ogólnej z przeznaczeniem na dofinansowanie zadań własnych. Wicewojewoda Sylwester Dąbrowski:

Dofinansowanie otrzymały:

Powiat radomski podpisał w sumie 5 umów na łączną kwotę ponad 1,1 mln zł na poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego na przejściu dla pieszych w Pionkach (przy Alei Jana Pawła II na drodze Jedlnia - Sokoły – Pionki), na 4 przejściach dla pieszych w Kowali (na drogach Radom - Augustów - Kowala - Parznice, Młodocin - Kowala, Kowala - Ruda Wielka – Wierzbica), na przejściu dla pieszych w Słupicy (na drodze Jedlnia Letnisko – Czarna), na przejściu dla pieszych w Jastrzębi (na drodze Brzóza – Radom), na przejściu dla pieszych w Jasieńcu Iłżeckim Górnym (na drodze gr. województwa mazowieckiego - Jasieniec Iłżecki Górny – Pastwiska).

Powiat kozienicki (umowa na kwotę ponad 99 tys. zł, na poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego w obszarze oddziaływania przejścia dla pieszych w Brzózie, przy ul. Pionkowskiej)

Gmina Lipsko podpisała 2 umowy na łączną kwotę ponad 316 tys. zł (na poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego na 4 przejściach dla pieszych w Lipsku (przy ul. Armii Krajowej i Spacerowej na drodze gminnej, drodze krajowej nr 79 i drodze powiatowej), na 4 przejściach dla pieszych w Lipsku, przy ul. Powstańców Listopadowych, Turystycznej i Spacerowej na drodze gminnej, drodze wojewódzkiej nr 747 i drodze krajowej nr 79.

Gmina Białobrzegi – umowa kwotę ponad 186 tys. zł, na poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego na 2 przejściach dla pieszych w miejscowości Szczyty, na drodze gminnej i drodze krajowej nr 48;

Gmina Przysucha – umowa na kwotę ponad 17 tys. zł, na poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego na przejściu dla pieszych w Przysusze, przy ul. Warszawskiej.