Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
ALEJA GWIAZD
Mariusz Syta
Patron dnia: bł. Wincenty Lewoniuk i męczennicy z Pratulina
Dziś jest: Niedziela, 23 stycznia 2022

Opoczno

W Poświętnem rekordowy budżet i bez podwyżek za śmieci

środa, 08 grudnia 2021 16:57 / Autor: Marcin Prejs
Fot. Gmina Poświętne
Marcin Prejs

O założeniach przyszłorocznego budżetu, ale też stawkach za wywóz śmieci mówiliśmy w audycji Gmina Poświętne na Fali.

W audycji Gmina Poświętne na Fali wójt Michał Franas mówił o głównych założeniach projektu przyszłorocznego budżetu. – Będzie on rekordowy i historyczny – mówił wójt. Podkreślił, że po raz pierwszy w historii gminy budżet przekroczy 20 mln zł, a na inwestycje samorząd planuje wydać ponad 10 mln. To dwa razy więcej niż najwyższy dotychczasowy budżet inwestycyjny gminy.

Michał Franas przedstawił też kluczowe inwestycje planowane do realizacji właśnie w przyszłym roku. Wymienił wśród nich budowę kanalizacji w Małoszycach i częściowo w Studziannie oraz przygotowanie dokumentacji do kolejnych tego typu zadań w innych miejscowościach. Mówił również o termomodernizacji budynku szkoły i biblioteki w Dębie oraz o modernizacji infrastruktury drogowej na terenie gminy. Wśród przyszłorocznych inwestycji znalazły się także m.in. częściowe oświetlenie boiska w Studziannie, zakup samochodu dla OSP Brudzewice czy rozbudowa przystani kajakowej w miejscowości Kozłowiec.

Wójt poinformował również o procedurze przetargowej na odbiór odpadów komunalnych w 2022 roku. Jak wyjaśnił, najkorzystniejszą ofertę złożyła firma, która również w tym roku świadczy te usługi na terenie gminy. – Kwota zaproponowana przez firmę pozwoli nam utrzymać opłaty za odbiór odpadów na dotychczasowym poziomie – mówił Michał Franas. Oznacza to, że - po podpisaniu przez samorząd umowy z firmą - mieszkańcy gminy Poświętne za śmieci segregowane będą płacić także w przyszłym roku 17,50 zł od osoby.

W audycji Gmina Poświętne na Fali mówiliśmy także o programie „Laboratoria przyszłości”. Gmina Poświętne pozyskała z niego dla swoich trzech szkół podstawowych łącznie 120 tys. zł. Pieniądze przeznaczone zostaną na doposażenie pracowni. Wsparcie finansowe pozyskał też Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Poświętnem. Jednostka będzie realizowała projekt „Centrum szczęśliwej rodziny”.

Michał Franas mówił również o wizycie św. Mikołaja, który rozdał dzieciom z terenu gminy około 170 paczek, oraz o planowanym opłatkowym spotkaniu dla seniorów. Złożył również słuchaczom świąteczne życzenia. Posłuchaj całej audycji Gmina Poświętne na Fali: