Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Patron dnia: św. Jan Nepomucen, prezbiter i męczennik
Dziś jest: Sobota, 21 maja 2022

Kozienice

Inauguracja budowy SOSW w Kozienicach z min. Czarnkiem

środa, 08 grudnia 2021 10:22 / Autor: Kamil Zapora
fot. Radio Plus Radom
Kamil Zapora

Dzisiaj miało miejsce wmurowanie aktu erekcyjnego na placu budowy specjalnego ośrodka szkolno-wychowawczego w Kozienicach. Uczestniczył w nim minister edukacji Przemysław Czarnek.

Decyzja o budowie szkoły została podjęta przez radę powiatu kozienickiego jeszcze w zeszłym roku, jednak dopiero dotacje rządowe w kwocie ponad 17 mln złotych przyznane w 2021 sprawiły, że dziś w ukończenie budowy już chyba nikt nie wątpi. Minister Czarnek, który był w obecnej siedzibie specjalnego ośrodka szkolno-wychowawczego w Opactwie podkreślił, że warunki tam panujące w żaden sposób nie są dostosowane do potrzeb uczniów. Zwrócił m.in. uwagę na dużą odległość od miasta:

Siedziba szkoły specjalnej znajduje się obecnie w murach zabytkowego zespołu klasztornego. Utrudnia to, a wręcz uniemożliwia dostosowanie budynku do potrzeb uczniów, o czym mówił starosta kozienicki Krzysztof Wolski:

Jeszcze w marcu budowę szkoły dofinansował także urząd marszałkowski województwa mazowieckiego kwotą 4 mln złotych. Mówi wicemarszałek Rafał Rajkowski:

W wydarzeniu wzięli udział także parlamentarzyści ziemi radomskiej. 

Poseł Marek Suski:

 Posłanka Agnieszka Górska:

Senator Stanisław Karczewski:

Wszystkie osoby, które są zaangażowane w powstawanie nowej siedziby SOSW podpisały dziś akt erekcyjny, który zostały wmurowany w fundamenty budynku. Ponadto dziekan kozienicki ks. Władysław Sarwa poświęcił plac budowy. Tym samym budowa została oficjalnie rozpoczęta, co było ważnym wydarzeniem dla całej społeczności szkolnej SOSW z dyrektor Anną Grzesik na czele:

O trudnych warunkach, w których aktualnie przyszło uczyć się dzieciom w Opactwie mówił także nauczyciel Jacek Szkoda:

Jacek Małysa przewodniczący rady rodziców:

Kompleks, który powstaje w Kozienicach ma być nowoczesny i ekologiczny, a także pozwoli objąć opieką stu uczniów z niepełnosprawnościami. W dwukondygnacyjnym budynku mieścić będzie się m.in. osiemnaście klas dydaktycznych, cztery sale rewalidacyjne, trzy sale wyciszeń, cztery terapeutyczne, biblioteka, czy sala gimnastyczna i internat. Budowa ma zakończyć się w 2023 roku.