Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
KTO RANO WSTAJE
Kasia Kozimor, Tomek Waloszczyk
Patron dnia: św. Bernardyn ze Sieny, prezbiter
Dziś jest: Piątek, 20 maja 2022

Kozienice

103 rocznica odzyskania niepodległości w Kozienicach

czwartek, 11 listopada 2021 12:19 / Autor: Kamil Zapora
fot. Radio Plus Radom
Kamil Zapora

11 listopada w 103 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości w Kozienicach zorganizowano uroczystości. W tym roku dodatkowym elementem obchodów było oficjalne odsłonięcie panoramy historycznej, która przybliża dzieje Kozienic.

Obchody Święta Niepodległości w Kozienicach rozpoczęły się na cmentarzu przy kwaterze polskich legionistów. Następnie w kościele pw. Św. Rodziny odprawiono mszę świętą w intencji ojczyzny. Ks. Robert Kowalczyk w homilii podkreślił jak bardzo naród polski jest doświadczony przez historię i tym bardziej powinien szanować wolność, którą z trudem wywalczył. Po mszy uroczysty pochód przeszedł pod pomnik niepodległości. Zebrane delegacje złożyły wiązanki kwiatów i zapaliły znicze. Dziekan kozienicki ks. Władysław Sarwa poprowadził wspólną modlitwę za ojczyznę. Były też oficjalne przemówienia. Burmistrz Kozienic Piotr Kozłowski powiedział, że odzyskanie niepodległości po 123 latach było możliwe dzięki jedności w narodzie, która jest równie ważna w czasach wolności do budowania silnego państwa. Poseł Andrzej Kosztowniak zauważył, że choć dzisiaj w całej Polsce uroczystości patriotycznych odbywa się tysiące to każda z nich jest wyjątkowa. Wicestarosta powiatu kozienickiego Małgorzata Bebelska zaznaczyła, że 11 listopada 1918 roku to jedna z dat, która odcisnęła trwały ślad w historii nie tylko Polski, ale całego świata.

Dzisiejsze uroczystości nie zakończyły się tak jak zwykle pod pomnikiem. Na uczestników czekał jeszcze jeden przystanek przy zespole pałacowo-parkowym, a dokładnie przy okalającym go ogrodzeniu gdzie od dziś możemy oglądać panoramę historyczną Kozienic - wspólną inicjatywę gminy Kozienice i stowarzyszenia Przystanek Inicjatywa. Maciej Kordas, który był odpowiedzialny za konsultacje historyczne przy tym projekcie powiedział, że twórcom zależało na tym, aby panorama zawierała wydarzenia i postacie z historii powszechnej naszego kraju, żeby jej treść była też atrakcyjna dla turystów, którzy po raz pierwszy odwiedzili Kozienice. Osoby, które dziś po raz pierwszy ujrzały panoramę były zgodne, że ta forma promowania lokalnej historii może się sprawdzić. Posłuchajcie sami w relacji z uroczystości:

Natomiast w galerii poniżej możecie sami zobaczyć jak prezentuje się nowy element promujący historię Kozienic, który pojawił się w mieście.