Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: święci Apostołowie Piotr i Paweł
Dziś jest: Środa, 29 czerwca 2022

Końskie

Czy niezłomny patron może być idolem koneckiej młodzieży?

czwartek, 04 listopada 2021 15:47 / Autor: Marcin Prejs
Fot. Starostwo Powiatowe w Końskich
Marcin Prejs

Koneckie starostwo zachęca młodzież do wzięcia udziału w konkursie literackim. To jedna z inicjatyw samorządu związana z 80. rocznicą śmierci bł. ks. Kazimierza Sykulskiego, patrona Powiatu Koneckiego.

Ks. Kazimierz Sykulski urodził się 29 grudnia 1882 roku w Końskich. Jako kapelan wojskowy brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej w 1920 roku. Został wybrany na posła do Sejmu Ustawodawczego Rzeczypospolitej Polskiej. Był proboszczem koneckiej parafii św. Mikołaja. Po wybuchu wojny we wrześniu 1939 pomagał wiernym, uciekinierom i wysiedleńcom przywiezionym transportami kolejowymi. Za swoją działalność był aresztowany, następnie trafił do obozu koncentracyjnego Auschwitz. Tam został rozstrzelany 11 grudnia1941r. o godzinie 15.18.

13 czerwca 1999 roku w Warszawie papież Jan Paweł II ogłosił ks. Kazimierza Sykulskiego błogosławionym, a od 12 czerwca 2008 jest on patronem Powiatu Koneckiego.

Władze Starostwa Powiatowego w Końskich w 80. rocznicę śmierci bł. ks. Kazimierza Sykulskiego chcą przypomnieć o niezłomnej postawie patrona Powiatu Koneckiego. – Chcemy poprzez różne działania uczcić tę ważną dla nas postać – mówi Marian Wikiera, naczelnik promocji koneckiego starostwa.

Jedną z takich inicjatyw jest konkurs literacki „NIEZŁOMNY PATRON”. Konkurs adresowany jest do uczniów szkół ponadpodstawowych powiatu koneckiego. By wziąć w nim udział, trzeba napisać pracę w formie rozprawki na temat: „Czy bł. ks. Kazimierz Sykulski może być idolem współczesnej młodzieży?”

Konkurs literacki podzielony jest na dwa etapy: szkolny i powiatowy. Prace konkursowe należy dostarczyć osobiście na etapie szkolnym. A te zakwalifikowane do II etapu do Kancelarii Ogólnej Starostwa Powiatowego w Końskich do 26 listopada 2021 r. Regulamin powiatowego konkursu dostępny jest TUTAJ.