Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: święci Apostołowie Piotr i Paweł
Dziś jest: Środa, 29 czerwca 2022

REGION

Historia w lasach zamknięta

czwartek, 28 października 2021 14:36 / Autor: Magdalena Król
fot. Radio Plus Radom
Magdalena Król

W listopadzie cześć możemy oddać nie tylko zmarłym pochowanym na cmentarzach, ale także w lasach, na polach, łąkach czy przy drogach. Często właśnie te miejsca są świadectwem historii naszego narodu.

Lasy i pola to wyjątkowi świadkowie historii. Tam często rozgrywały się dramatyczne wydarzenia. To często tam pozostały po nich śródleśne cmentarze oraz mogiły. W naszym regionie jest wiele miejsc pamięci związanych z osobami, które ginęły za wolność ojczyzny w czasie wojen i powstań narodowych. Warto dodać, że część z nich z pewnością nie zostanie nigdy zidentyfikowana. Jak mówi historyk Przemysław Bednarczyk, w pobliżu Radomia jest wiele miejsc pamięci:

 

Takie same miejsca znajdują nad zalewem Siczki w Jedlni-Letnisku oraz w lesie w miejscowości Kąty wyjaśnia historyk:

W lasach lub na polach znajdziemy często bezimienne mogiły dodaje Przemysław Bednarczyk:

Miejsca pamięci również znajdują się na terenie powiatu opoczyńskiego i koneckiego. Takich miejsc na tych terenach szukał nasz reporter Marcin Prejs wraz z dyrektorem Muzeum Regionalnego w Opocznie Adamem Grabowskim oraz naczelnikiem promocji Starostwa Powiatowego w Końskich Marianem Wikierą:

Pamiętajmy, że odwiedzając lasy możemy napotykać samotne, często bezimienne mogiły, krzyże lub pomniki, które upamiętniają ważne wydarzenia historyczne lub wojenne cmentarze. Nie omijajmy ich. Te miejsca są świadectwem bogatej historii naszego narodu.

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu zachęca do korzystania z mobilnego przewodnika turystycznego po miejscach pamięci narodowej i nie tylko. Przewodnik dostępny jest w dwóch wersjach - jako aplikacja mobilna oraz strona internetowa. Zawarte w nim zostały informacje o miejscach pamięci narodowej oraz innych miejscach wartych odwiedzenia na terenie 23 nadleśnictw Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu, położonych w obrębie województwa świętokrzyskiego, południowej części województwa mazowieckiego oraz fragmentów województwa łódzkiego.