Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Jan Pasterski
Patron dnia: św. Ireneusz, biskup i męczennik
Dziś jest: Wtorek, 28 czerwca 2022

REGION

Dzieci z FAS będą miały szansę na terapię

środa, 07 kwietnia 2021 16:57 / Autor: Magdalena Król
fot.:Free-Photos/pixabay.com
Magdalena Król

W tym roku Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej zdecydowało się, aby kontynuować ubiegłoroczny pilotażowy projekt specjalnego poradnictwa dla rodzin z dziećmi z FAS/FASD. Organizacje pozarządowe mają do wykorzystania na ten cel 750 tys. zł. FAS/FASD jest nieuleczalnym, niegenetycznym zespołem chorobowym mogącym wystąpić u dzieci, których matki piły alkohol w czasie ciąży.

Alkoholowy zespół płodowy (FAS) oraz Spektrum Płodowych Zaburzeń Alkoholowych (FASD) są klasyfikowane jako jednostka chorobowa obejmująca dysmorfię twarzy, nieprawidłowe wzrastanie oraz zaburzenia centralnego układu nerwowego dziecka. Mają też wpływ na rozwój intelektualny i społeczny.

– Niektóre dzieci mogą przejawiać subtelne symptomy, będące efektem pośredniego kontaktu z alkoholem w życiu płodowym, które widoczne staną się dopiero w wieku szkolnym. Mogą to być problemy z nauką czy zachowaniem. W wielu przypadkach trudno jest o diagnozę, a przez to opóźnia się pomoc. Szczególnie w przypadku dzieci adoptowanych i tych będących w pieczy zastępczej nie zawsze ma się pełny obraz tego, jak przebiegała ciąża. Dlatego z myślą o tych rodzinach chcemy zapewnić możliwość terapii, konsultacji, pomoc dla tych rodzin i dzieci – mówi Elżbieta Lanc, członek zarządu województwa mazowieckiego.

Planowane wsparcie ma objąć minimum 40 dzieci z 40 rodzin umieszczonych w różnych formach pieczy zastępczej. Ubiegłoroczny pilotaż przeprowadzony był tylko w powiatach subregionu radomskiego. W tym roku nie ma takich ograniczeń.

– Działania wynikające z realizacji projektu będą obejmować zarówno diagnozę psychologiczno-pedagogiczną rodzin z dziećmi z podejrzeniem lub stwierdzeniem FAS/FASD, jak i realizację programu terapeutycznego lub wskazanie kierunków i możliwości terapii. Możliwe też będą konsultacje w zakresie skutecznych metod i kierunków pracy z dzieckiem. Wszystkie to ma na celu pomóc dzieciom z FAS, a jednocześnie podnieść kompetencje rodziców i osób prowadzących wszelkie formy pieczy zastępczej – podkreśla Mariusz Budziszewski, zastępca dyrektora Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej ds. profilaktyki uzależnień i wspierania rodziny.

Jak podaje Ośrodek Badania Opinii Publicznej (TNS OBOP), co szósta kobieta w wieku 18-35 lat uważa, że mała dawka alkoholu nie szkodzi matce i dziecku, a 35 proc. badanych było świadkiem spożywania alkoholu przez kobiety w ciąży.

Tegoroczny otwarty konkurs ofert poradnictwo dla rodzin z dziećmi z FAS/FASD przewiduje trzyletnie umowy z organizacjami pozarządowymi. Oferty można składać do 13 kwietnia 2021 r. przez generator ofert konkursowych w serwisie Witkac.pl dostępny TUTAJ