Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: św. Bernardyn ze Sieny, prezbiter
Dziś jest: Piątek, 20 maja 2022

REGION

Oddziały covidowe przepełnione

piątek, 26 lutego 2021 09:02 / Autor: Monika Nowakowska
foto: RSS
Monika Nowakowska

- Nie widzimy jakiegoś drastycznego wzrostu, jeśli chodzi o obłożenie tzw. "łóżek covidowych", choć w perspektywie tygodnia ta tendencja jest rosnąca - mówi rzecznik Urzędu Marszałkowskiego woj. mazowieckiego Marta Milewska. Wzrost liczby zakażeń koronawirusem w ostatnich dniach wiąże się ze wzrostem liczby pacjentów na oddziałach covidowych. Władze szpitali na Mazowszu alarmują, że w lecznicach brakuje już miejsc.

Dramatyczna sytuacja jest m.in. w Radomskim Szpitalu Specjalistycznym, który nie przyjmuje chorych na COVID-19 z innych szpitali. Receptą na poprawę sytuacji będzie z pewnością uruchomienie najdalej w połowie marca szpitala tymczasowego przy ul. Narutowicza w Radomiu.

W tej chwili, na 684 łóżka covidowe przygotowane w szpitalach marszałkowskich zajętych jest 524 z nich. - Dodatkowo, około 100 osób ma podejrzenie zakażenia koronawirusem. Wczoraj odnotowano też wzrost liczby zajętych respiratorów: w środę zajetych było 54 respiratory, w czwartek 64 - mówi Marta Milewska:

I choć władze miasta zapewniają, że nie pozostawią nikogo bez pomocy, to dyrektorzy szpitali odmawiają przyjęć zakażonych koronawirusem ze względu na brak miejsc. Coraz gorzej wygląda też sytuacja z dostępnością do respiratorów – w środę zajetych było 54 respiratory, w czwartek o 10 więcej.

Zgodnie z decyzją wojewody, liczba łóżek dla zakażonych COVID-19 w szpitalu miejskim w Radomiu została zmniejszona z 230 do 137. Szpital nie przyjmuje pacjentów spoza Radomia, a tych, którzy się tu zgłoszą odsyłają głównie do Warszawy.

Wszystkie łózka covidowe zajęte są także w szpitalu powiatowym w Kozienicach. W szpitalu powiatowym w Przysusze także nie ma już miejsc. Jeszcze wczoraj rano na 45 łóżek covidowych, 42 pacjentów przebywało w placówce. dziś mamy już komplet - poinformował dyrektor lecznicy Julian Wróbel.

W czwartek potwierdzono 1984 nowe przypadki koronawirusa na Mazowszu. Ostatniej doby w województwie odnotowano 45 śmiertelnych ofiar zakażenia, 42 z nich miały choroby współistniejące.