Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Magda Gliszczyńska, Sylwa Pysiak
Patron dnia: św. Ireneusz, biskup i męczennik
Dziś jest: Wtorek, 28 czerwca 2022

REGION

Jest nowa lista refundowanych leków onkologicznych

piątek, 11 września 2020 13:53 / Autor: Monika Nowakowska
foto: RCO
Monika Nowakowska

Powiększyła się lista leków refundowanych przez NFZ dla pacjentów chorych onkologicznie - na lepszy dostęp do nowoczesnych metod leczenia będą mogli liczyć pacjenci zmagający się z nowotworem piersi, płuc, skóry, błon śluzowych lub błony naczyniowej oraz białaczkę, chłoniaka czy choroby wieku dziecięcego.

Mimo pandemii koronawirusa, chorzy na raka mogą zaobserwować znaczącą poprawę dostępu do refundowanych leków onkologicznych. W 18 najbardziej śmiertelnych grupach chorób nowotworowych na 114 terapii lekowych zarejestrowanych w Europie w ciągu ostatnich 15 lat, pacjenci mają pełny, zgodny z europejskimi standardami dostęp do 31 substancji. To o 8 więcej niż w styczniu. Kolejne 33 terapie są refundowane, ale z ograniczeniami. Jednak nadal 50 leków nie może być wykorzystanych przez lekarzy onkologów, pomimo że ich stosowanie jest wskazane na bazie aktualnej wiedzy medycznej.

Szczególnie cieszą nowe leki dla pacjentów z najbardziej śmiertelnymi typami nowotworów. Od września chorzy na raka płuc mają możliwość leczenia nowymi substancjami, m.in brigatynibem. Pacjenci mają teraz dostęp do 12 z 21 opcji terapeutycznych. Chorujący na nowotwory piersi mogą od września skorzystać z możliwości leczenia abemaciclibem. Dzięki temu mają w sumie dostęp do 6 z 13 terapii występujących w międzynarodowych zaleceniach. Na liście pojawiły się też leki w pełnej refundacji dla pacjentów z białaczką szpikową oraz limfatyczną (ponatinib).

- Dzięki nowej liscie leków refundowanych wielu pacjentów bedzie miało lepszy dostęp do nowoczesnych metod leczenia. Nowa lista leków refundowanych to krok w dobrym kierunku - mówi dr Tomasz Lewandowski, ordynator oddziału onkologii w Radomskim Centrum Onkologii:

- Zmiany w Polsce postępują zbyt wolno. Wielu pacjentów czeka, aby państwo zapewniło im leczenie zgodne z aktualną wiedzą medyczną. Pani Aleksandra Wiederek-Barańska zmaga się z nowotworem od kilku lat. Gdy możliwości kontynuacji leczenia w kraju się skończyły, szukała pomocy za granicą:

Barierą nie do pokonania dla wielu są też koszty leczenia. Miesięczna kuracja to wydatek co najmniej kilku tysięcy złotych:

- Apelujemy do nowego Ministra Zdrowia o szybsze wprowadzanie na listy refundacyjne substancji wymienionych w standardach międzynarodowych, w szczególności uznanych za przełomowe. Obecnie proces refundacji w Polsce jest jednym z najdłuższych w Europie. Tymczasem rocznie około 30 tysięcy Polaków umiera przedwcześnie, między innymi dlatego, że nie mają dostępu do leczenia zgodnego ze współczesną wiedzą medyczną - dodaje pani Aleksandra.

Pacjenci, którzy z różnych powodów nie mogą być objęci terapią lekową kierowani są do innej alternatywnej formy leczenia - tłumaczy ordynator:

Dzięki nowej liscie leków refundowanych wielu pacjentów bedzie miało lepszy dostęp do nowoczesnych metod leczenia. Nowa lista to krok w dobrym kierunku - komentuje dr Tomasz Lewandowski, ordynator oddziału onkologii w Radomskiem Centrum Onkologii.