Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Grzegorz VII, papież
Dziś jest: 25 maj 2020

Radomskie

Czas rolniczych wniosków. Środki ostrożności

piątek, 13 marca 2020 15:53 / Autor: Jakub Szczechowski
fot. J.Szczechowski/Radio Plus Radom
Jakub Szczechowski

Rolnicy, starający się o platności bezpośrednie, od początku marca składają oświadczenia. 15 marca ruszą z kolei e-wnioski, będzie można ubiegać się takż o środki z programu "Dobrostan zwierząt". Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa apeluje o załatwianie spraw drogą elektroniczą. Oświadczenia można wysłać pocztą lub złożyć w formie dokumentu elektronicznego przez elektroniczną skrzynkę podawczą organu administracji publicznej. W ciągu najbliższych dwóch tygodni nie ma zatem potrzeby odwiedzania biur ARiMR.

ARiMR prewencyjnie ogranicza możliwość osobistego załatwiania spraw w swoich biurach. Mają one pracować, ale bez kontaktu z interesantami. Pozostaje droga telefoniczna, pisemna lub elektroniczna. Można będzie skorzystać także z urn w jednostkach Agencji. W ten sposób będzie można pozostawić dokumenty, wnioski, oświadczenia.

Rolnicy mają czas do 15 kwietnia na składanie oświadczeń w sprawie dopłat bezpośrednich. - Rolnicy prowadzący małe gospodarstwa (do 10 ha) również w tym roku mogą złożyć zamiast e-wniosku o płatności bezpośrednie i obszarowe z PROW 2014-2020 papierowe oświadczenie, potwierdzające brak zmian w stosunku do roku poprzedniego - mówi Agnieszka Pasek, kierownik biura powiatowego ARiMR w Radomiu. Wzór oświadczenia można znaleźć na stronie internetowej ARiMR. Oświadczenia najlepiej wysłać pocztą lub złożyć w formie dokumentu elektronicznego przez elektroniczną skrzynkę podawczą organu administracji publicznej. 

 

Większość spraw w Agencji można załatwić szybko i wygodnie przez internet. Aplikacja eWniosekPlus służy złożeniu wniosku o płatności bezpośrednie i obszarowe z PROW 2014-2020. Wnioski te można składać od 15 marca do 15 maja. Rolnicy, którzy posiadają login i kod dostępu do aplikacji z poprzednich kampanii, mogą go wykorzystać również w  tym roku. Należy pamiętać, że konto w eWniosekPlus jest przypisane do osoby a nie do gospodarstwa. To ważne w przypadkach przejęcia gospodarstwa.

  

W ramach e-wniosku - i to nowość - można ubiegać się o nowy rodzaj wsparcia "Dobrostan zwierząt". Program popularnie znany jest jako krowa plus lub świnia plus. - Rolnicy utrzymujący krowy i świnie będą mogli ubiegać się o wsparcie finansowe za poprawę warunków utrzymania tych zwierząt ponad wymagane normy. Wsparcie będą mogli otrzymać rolnicy, którzy zadbają o lepsze samopoczucie i zdrowie zwierząt, poprawiając warunki ich utrzymania przez zwiększenie powierzchni bytowej przypadającej na jedno zwierzę o co najmniej 20% w stosunku do wymaganej obecnie minimalnej powierzchni lub przez zorganizowanie zwierzętom dostępu do pastwiska lub wybiegu - informuje Agnieszka Pasek.  W budżecie PROW zarezerwowano na ten cel 50 mln euro. Szacuje się, że z programu skorzysta ok. 65 tys. rolników.

Roczne stawki pomocy wyniosą:

  • 301 zł na lochę (zwiększenie powierzchni w budynkach),
  • 24 zł na tucznika (zwiększenie powierzchni w budynkach),
  • 185 zł na krowę mleczną (wypas w sezonie pastwiskowym),
  • 595 zł na krowę mleczną (zwiększenie powierzchni w budynkach),
  • 329 zł na krowę mamkę (dostęp do wybiegów poza sezonem pastwiskowym).

  

Przypominamy, że jeszcze do 28 marca można składać wnioski o pieniądze na przekwalifikowanie się w związku z Afrykańskim Pomorem Świń.

W razie jakichkolwiek wątpliwości w kwestii funkcjonowania Agencji w związku z wprowadzeniem stanu zagrożenia epidemiologicznego, należy kontaktować się mailowo: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub telefonicznie: 22 595 06 99. Dostępna jest także Infolinia ARiMR: 800 38 00 84 lub 22 595 06 11 oraz formularz kontaktowy: https://www.arimr.gov.pl/zadaj-pytanie/, ePUAP[1]: https://epuap.gov.pl/wps/portal oraz eUsługi ARiMR: eWniosekPlus oraz PortalIRZplus.

Zapraszamy do nas: