Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Jan Pasterski
Patron dnia: bł. Innocenty XI, papież
Dziś jest: Piątek, 12 sierpnia 2022

REGION

100 lat szkoły w Gzowicach

niedziela, 16 września 2018 11:57 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Publiczna Szkoła Podstawowa im. Jana Kochanowskiego w Gzowicach w gminie Jedlnia-Letnisko, obchodziła w sobotę, 15 września jubileusz 100-lecie istnienia. Mszy świętej przewodniczył ks. Edward Poniewierski, kanclerz kurii diecezji radomskiej.

Gmina Jedlnia-Letnisko może być dumna, że na jej terenie znajduje się placówka oświatowa ze stuletnią historią. Pierwsze lekcje w Gzowicach odbywały się w wynajmowanych u mieszkańców wsi izbach. Mówił o tym wójt Piotr Leśnowolski:

Marek Jurek, poseł Parlamentu Europejskiego w swoim przemówieniu nawiązał do stulecia polskiej niepodległości:

Przewodnicząca rady Gminy Jedlnia-Letnisko Bożena Grad mówiła o procesie wychowania każdego ucznia w duchu patriotyzmu:

Ks. Edward Poniewierski, kanclerz kurii diecezji radomskiej mówił o pokoleniach ludzi, którze tworzyli historią szkoły w Gzowicach:

W uroczystości wziął udział Andrzej Chrobot, były uczeń szkoły w Gzowicach. Jego babcia Józefa Chrobot, w latach 1937-1947 była kierownikiem szkoły:

Liliana Buzała, dyrektor PSP w Gzowicach powiedziała, że stuletnia tradycja wychowywania młodzieży w duchu patriotyzmu, była najważniejszym przesłaniem, tych wszystkich, którzy dbali o wizerunek szkoły:

Dzieci, rodzice i nauczyciele są zadowoleni, że mogą uczyć się i pracować w tak małej szkole:

Początki tworzenia się oświaty w Gzowicach przypadają na rok 1918, a więc na moment odzyskania przez Polskę niepodległości. Lekcje wówczas odbywały się w wynajmowanych u mieszkańców wsi izbach. W 1923 roku został oddany do użytku nowy budynek szkolny, akolejny w roku 1952. W roku 2008 rozpoczęły się zajęcia na długo oczekiwanej sali gimnastycznej.