Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Jan Pasterski
Patron dnia: św. Paschalis Baylon, zakonnik
Dziś jest: Piątek, 17 maja 2024

REGION

Reforma edukacji to inwestycja w przyszłość

sobota, 12 listopada 2016 12:17 / Autor: Michał Kaczor
Michał Kaczor

Reforma edukacji jest odpowiedzią na zapotrzebowanie społeczne i wyzwania gospodarki - uważa Zdzisław Sipiera, wojewoda mazowiecki. Zmiany zostały omówione w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim.

8 listopada 2016 r. Rada Ministrów przyjęła projekty ustaw Prawo oświatowe oraz Przepisy wprowadzające ustawę Prawo oświatowe. Zostały one przekazane do dalszych prac w parlamencie. 

- Reforma jest odpowiedzią na potrzeby społeczeństwa. Wprowadzamy zmiany, ale prowadzimy konsultacje z nauczycielami, rodzicami i samorządowcami. Reforma ma służyć uczniom. Nie chciałbym, aby dzieci na Mazowszu uczyły się zmianowo. Najlepsza inwestycja jest w najmłodsze pokolenie - uważa Zdzisław Sipiera, Wojewoda Mazowiecki. 

Ministerstwo Edukacji uruchomiło stronę internetową dedykowaną reformie edukacji - www.reformaedukacji.men.gov.pl. Zarówno rodzice, nauczyciele oraz samorządowcy znajdą na niej odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące reformy. Dodatkowo rodzice mogą sprawdzić do jakiego typu szkoły będzie uczęszczać ich dziecko od 1 września 2017 r.

W październiku Kuratorium Oświaty w Warszawie zorganizowało sześć spotkań z dyrektorami samodzielnych gimnazjów. Łącznie uczestniczyło w nich ponad 300 dyrektorów. Ponadto do końca listopada będą odbywały się spotkania z rodzicami, uczniami, dyrektorami szkół i nauczycielami i przedstawicielami samorządów w regionach. Kuratorium uruchomiło także punkty konsultacyjne dla gmin i powiatów.

- Dziś naszym podstawowym celem jest udzielenie wsparcia i dostarczenie aktualnej wiedzy o planowanych zmianach rodzicom, szkołom, samorządowcom - powiedziała Aurelia Michałowska, Mazowiecki Kurator Oświaty.

Nowe ustawy przewidują modyfikację ustroju szkolnego oraz organizacji szkół i placówek oświatowych. Wprowadzanie zmian rozpocznie się od roku szkolnego 2017/2018. Obecny system składa się z 6-letniej szkoły podstawowej, 3-letniego gimnazjum, 3-letniego liceum ogólnokształcącego, 4-letniego technikum i 3-letniej zasadniczej szkoły zawodowej. Zgodnie z projektami ustaw docelowa struktura szkolnictwa obejmować będzie: 

- 8-letnią szkołę podstawową 

- 4-letnie liceum ogólnokształcące 

- 5-letnie technikum 

- 3-letnią branżową szkołę I stopnia 

- 3-letnią szkołę specjalną przysposabiającą do pracy 

- 2-letnią branżową szkołę II stopnia 

- szkołę policealną.