Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRYWATKA Z RADIEM PLUS
Marek Sierocki
Patron dnia: Najświętsza Maryja Panna, Matka Dobrej Rady
Dziś jest: Piątek, 26 kwietnia 2024

REGION

Kolejny krok do rozbudowy Muzeum Literatury

poniedziałek, 04 kwietnia 2016 21:24 / Autor: Weronika Chochoł
fot. Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego
Weronika Chochoł
W poniedziałek, 4 kwietnia podpisana została umowa na realizację projektu odnowienia Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie. Samorząd Mazowsza przekaże na ten cel dotację w wysokości 2,7 mln zł.

Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza znajduje się na Starym Mieście w Warszawie. Jak mówi Adam Struzik - Marszałek Województwa Mazowieckiego, muzeum wymaga gruntownej renowacji, a co za tym idzie - odpowiednich środków: – Dzisiaj podpisaliśmy umowę z firmą, która przedstawiła najlepszą koncepcję rewitalizacji i przebudowy muzeum. Na wykonanie projektu chcemy pozyskać fundusze europejskie, zwłaszcza, że kamienice, w których muzeum się znajduje, zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa kultury. - zapewnia marszałek.

Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza to instytucja współprowadzona przez samorząd województwa mazowieckiego oraz ministra kultury i dziedzictwa narodowego. Znajdują się w nim pamiątki związane z literaturą polską oraz jej twórcami, a także rękopisy, książki, dzieła sztuki, dokumentacja fotograficzna i dźwiękowa, które świadczą o szeroko pojętym życiu literackim w Polsce. Wystawy adresowane są przede wszystkim do młodzieży szkolnej i miłośników literatury.

Przebudowa muzeum jest konieczna przede wszystkim z powodu ograniczonej przestrzeni. Podpisana przez Jarosława Klejnockiego - dyrektora Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza, Grzegorza Naumiuka - głównego księgowego muzeum oraz Pawła Dadoka - lider konsorcjum, które wygrało konkurs umowa na wykonanie projektu, zakłada wykonanie przez zwycięskie konsorcjum kompletnej dokumentacji projektowej dotyczącej rewaloryzacji siedziby muzeum. Będzie ona obejmowała m.in.: podpiwniczenie oraz zabudowę dziedzińca wewnętrznego, remont elewacji wszystkich kamienic, wymianę dachów, okien oraz remont i adaptację wszystkich pomieszczeń. Zaprojektowane zostanie również nagłośnienie i systemy multimedialne w sali audiowizualnej. Na przygotowanie dokumentacji projektowej samorząd Mazowsza zarezerwował w sumie 2,7 mln zł.

Konkurs na koncepcję rozbudowy siedziby muzeum ogłoszony został w ubiegłym roku przez Muzeum Literatury i Stowarzyszenie Architektów Polskich. Z 24 nadesłanych prac najlepszą okazała się koncepcja, którą przygotowali Maria Roj, Paweł Dadok, Mariusz Maury, Michał Rogowski oraz Konrad Basan. Jak mówi Paweł Dadok, pomysł stworzenia takiego projektu, wziął się z szerszej analizy zabudowy Starego Miasta: - Zauważyliśmy, że jest tu dużo obiektów muzealnych – dopiero co odnawiane Muzeum Warszawy Centrum Interpretacji Zabytków. Zauważyliśmy też, że tworzy się z tego jakby szlak muzeów. I ta idea wydała nam się inspirująca, żeby stworzyć możliwość zwiedzania tych wszystkich obiektów nanizanych na taką wspólną linię, uwzględnić to w projekcie zadaszenia czy też zabudowy dziedzińca i umożliwić prowadzenie przez ten kwartał przejścia tak, żeby w jeden dzień zobaczyć te wszystkie muzea. Naszą ideą było nie tyle zamknięcie się w działce, po której mieliśmy się poruszać, co spojrzenie szerzej. Ten gest został zauważony przez sąd konkursowy.

Odnowiona siedziba muzeum ma być nowoczesnym i minimalistycznym połączeniem istniejących kamienic z nowymi elementami Muzeum Literatury.