Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Sylwia Pysiak
Patron dnia: św. Ryszard Pampuri, zakonnik
Dziś jest: Czwartek, 18 kwietnia 2024

REGION

Pionkowskie szkoły uratowane

wtorek, 09 lutego 2016 21:10 / Autor: Weronika Chochoł
fot. gim1pionki.pl
Weronika Chochoł
Radni niemalże jednogłośnie sprzeciwili się likwidacji dwóch szkół w Pionkach. We wtorek, 9 lutego odbyła się w tej sprawie nadzwyczajna sesja Rady Miasta.

Na sali obrad pojawili się nauczyciele i rodzice uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 i Publicznego Gimnazjum nr 1. Radni dyskutowali i wnioskowali o zamknięcie dyskusji. Burmistrz Pionek przedstawił również autopoprawki do uchwał o likwidacji szkół. Termin zamknięcia zarówno podstawówki jak i gimnazjum odroczony został z 2016, na 2017 rok.

To jednak nie wpłynęło na decyzję radnych. Za uchwałą z autopoprawką (likwidacja PSP nr 2 w 2017 roku) głosowało 3 radnych (Sokołowski, Śmietanka, Kustra). 12 było przeciw. Uchwała z autopoprawką nie została przyjęta.

Podobnie przegłosowana została poprawiona przez burmistrza uchwała dotycząca likwidacji PG nr 1: „za” głosowało 2 radnych (Sokołowski, Kustra) - 12 było „przeciw”.

- Moim obowiązkiem, jako burmistrza, jest diagnozowanie problemów w mieście, analizowanie ich, wypracowywanie rozwiązań i przedkładanie ich Radzie Miasta w postaci projektów uchwał. – powiedział Romuald Zawodnik – burmistrz Pionek i zaznaczył: - Dzisiejsza decyzja z jednej strony zobowiązuje radnych i mnie do szukania innych rozwiązań, albo też po głębszej analizie – jeśli dojrzeje do tego społeczeństwo i Rada Miasta – do tych rozwiązań, które zaproponowałem dzisiaj. Nasza pionkowska oświata jest dobrą oświatą i proponowane przeze mnie rozwiązania, w moim przekonaniu w najmniejszym stopniu nie naruszały dobra dzieci i młodzieży ani ich właściwej edukacji i wychowania. Myślę, że nadal będziemy pracować nad tą sprawą.

Ostatnie słowa burmistrza potwierdza Zbigniew Belowski – przewodniczący Rady Miejskiej: - Radni podjęli taką decyzję i zobowiązali siebie, burmistrza i wszystkich dyrektorów szkół, do rozpoczęcia bardzo szczegółowych, wspólnych ustaleń, dyskusji i rozmów na temat poprawy sytuacji finansowej szkolnictwa. Miasto musi odzyskać część pieniędzy, które wydaje na szkolnictwo.

Podczas nadzwyczajnej sesji pojawiło się kilka pomysłów: - Pojawiły się nowe propozycje, m.in.: propozycja szkół społecznych i myślę, że będą one realizowane. Burmistrz wniósł autopoprawkę – przesunięcie terminu likwidacji szkół o rok. My poszliśmy trochę dalej – być może, jeśli nie będziemy widzieć innego rozwiązania, to sama Rada zgłosi wniosek o wykonanie takich, czy innych posunięć.

Decyzja radnych została przyjęta oklaskami z sali.