Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Jan I, papież i męczennik
Dziś jest: Sobota, 18 maja 2024

RADOM

Obchody rocznicy Konstytucji 3 Maja

piątek, 03 maj 2024 19:23 / Autor: Monika Nowakowska
foto: MNowakowska/Radio Plus Radom
Monika Nowakowska

- Stajemy jak ojce, by służyć Ci znów! My Polska, my naród, lud Twój! Ale i stajemy, by wedle słów Henryka Sienkiewicza, sławić wszystko co polskie, kochać swój naród, czcić jego przeszłość i wierzyć w jego przyszłość! Ale czy na pewno? - zapytał rozpoczynając homilię ks. ppłk Łukasz Hubacz, proboszcz parafii wojskowej św. Stanisława Biskupa w Radomiu. W mieście uczczono 233. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja, pierwszej nowoczesnej Konstytucji w Europie i drugiej na świecie.

3 maja 1791 roku została uchwalona Konstytucja 3 Maja. W Radomiu odbyły się dziś uroczystości upamiętniające to wydarzenie. To również święto Matki Bożej Królowej Polski.

Obchody w Radomiu rozpoczęły się od przemarszu pocztów sztandarowych, przedstawicieli władz miasta, parlamentarzystów, samorządowców, wojska i służb mundurowych sprzed Urzędu Miejskiego do kościoła garnizonowego, gdzie odbyła się Msza św. w intencji Ojczyzny. Liturgii przewodniczył i homilię wygłosił ks. ppłk Łukasz Hubacz:

- Nużą, nużą sztampowe wypowiedzi o Polsce. Tak naprawdę nie o Polsce, choć w tle może o Polsce, lecz głównie, jakby Polska nie istniała bez aliansów w międzynarodowych. I te mnożone przykłady, wypowiedzi zaczynające się od pierwszego zdania wprowadzającego, co dzisiaj obchodzimy, co nas zgromadziło, co dzisiaj świętujemy. Przecież, jak przyjmujemy choćby w sercu zaproszenie, to wiemy po co przychodzimy. Albo wypowiedzi o równości wszystkich i wszystkiego, lecz w tle z atakiem na element dziedzictwa kulturowego, czyli choćby na naszą religię. A przecież, zauważcie! W testamencie krzyża, święty Jan, w którym odkrywamy nas samych, święty Jan otrzymując Maryję za Matkę, nie tyle otrzymał przywilej, wyróżnienie, zwierzchność, awans, mianowanie. Został wybrany. Nie tylko otrzymał prawo do człowieka, ale przede wszystkim przyjął obowiązek opieki, odpowiedzialności, poszanowania! - mówił ks. ppłk Łukasz Józef Hubacz.

- Jaki to paradoks! Wychwala się Konstytucję w przemówieniach, ale nie akceptuje się Boga, sakramentów, choćby początku tej uroczystości, jaką jest Eucharystia. Wychwala się Konstytucję, której jako ustawa rządowa, uwaga, rozpoczynała się od słów: w imię Boga w Trójcy Świętej jedynego - zaznaczył ks. proboszcz:

W homilii ks. Hubacz nawiązał także do konfederacji targowickiej. Przypomniał słowa Marii Konopnickiej, która opisywała to narodowe wydarzenie:

- Oj Targowiczanie
Dobrze się nazwali!
Jak Judasza, za srebrniki
Polskę stargowali!
Targowali Polskę
I tę wolność bratnią
Zagasili nad Ojczyzna
Gwiazdę jej ostatnią!
Zagasili blaski
W tej polskiej koronie
Podeptali Orły białe,
I Litwy Pogonie!

Tak Maria Konopnicka odsłaniała mentalność płytkich i płatnych zdrajców, karierowiczów, napełnionych nienawiścią i pychą – przypomniał ks. Hubacz.

Dalej, ks. Hubacz mówił, że "dzisiaj toczymy walkę o wiele spraw, relacji, wartości w każdej dziedzinie":

- Toczy się bój o ocalenie w wielu duszach wiary katolickiej, która stanowi nasze dziedzictwo narodu polskiego, a której wolność zapewniała dość wyraźnie ustanawiana Konstytucja. "Stajemy jak Ojce”, nie jak ludzie targowiska rozważający powierzchownie i płytko sprawy intymne, osobiste i innych. „Stajemy jak Ojce”, aby rozważać testament krzyża. Konstytucja majowa była ostatnim akordem, miała być lekiem na całe zło. W testamencie krzyża Chrystus zostawił nam Maryję, zostawił nam Ją, jako Pośredniczkę iOpiekunkę – dodał:

Po Mszy świętej, na placu Konstytucji 3 Maja odbyły się dalsze uroczystości. W programie było złożenie meldunku Dowódcy Garnizonu Radom, wciągnięcie flagi i odegranie hymnu państwowego, a następnie przemówienia okolicznościowe. Jako pierwszy głos zabrał wicewojewoda mazowiecki Patryk Fajdek:

- Z dumą obchodzimy dziś Święto Konstytucji 3 Maja - mówi wiceprezydent Łukasz Molenda:

– To dzień, który przypomina nam o naszych historycznych korzeniach, wartościach oraz dążeniu do niepodległości naszej Ojczyzny – powiedział wiceprezydent.

Następnie odbył się Apel Pamięci, salwa honorowa i złożenie kwiatów na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza. Radomianie zgromadzeni na uroczystości zgodnie podkreślają, że obchodzenie tego typu świąt jest ważne, żeby krzewić patriotyzm u młodego pokolenia:

W obchodach uczestniczyli m.in. posłowie: Anna Kwiecień, Zbigniew Kuźmiuk, Marek Suski i Konrad Frysztak.