Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
ALEJA GWIAZD
Mariusz Syta
Patron dnia: św. Zyta, dziewica
Dziś jest: Sobota, 27 kwietnia 2024

RADOM

Radom bez pieniędzy z budżetu państwa

wtorek, 16 stycznia 2024 21:20 / Autor: Monika Nowakowska
foto: MNowakowska/Radio Plus Radom
Monika Nowakowska

Trwają prace nad budżetem państwa na 2024 rok. Niestety, nie ma w nim pieniędzy na inwestycje w Radomiu i regionie.

Konrad Frysztak, poseł Koalicji Obywatelskiej mówił o założeniach budżetu państwa i pieniądzach dla samorządów i mieszkańców naszego regionu.

Na konferencji prasowej poinformował, że w tegorocznym budżecie znalazło się między innymi 3,2 mln złotych na dodatkową subwencję dla samorządów. Pieniądze będą dzielone według specjalnego algorytmu i będą zależne od liczby mieszkańców. Subwencja będzie przysługiwała wszystkim samorządom z wyłączeniem 10 największych miast.

W budżecie są pieniądze na podwyżki dla nauczycieli szkół, przedszkoli, ale też uczelni wyższych. Mają one wynieść 30 procent i 33 procent dla nauczycieli początkujących; na babciowe, 800+, czy 13 i 14 emeryturę.

- Mamy już przyjętą ustawę dotyczącą finansowania in vitro. I w budżecie państwa to pierwsza dobra informacja, którą chciałbym dziś przekazać. Już zapisane 500 milionów złotych na wsparcie, na procedury in vitro dla par, które będą chciały skorzystać z tego systemu wsparcia zajścia w ciążę, wsparcia posiadania dzieci. To coś co przez ostatnie lata, a nie możemy zapomnieć przez rząd Prawa i Sprawiedliwości zostało zlikwidowane, a później z uporem maniaka wstrzymywane, by procedura wsparcia in vitro nie była finansowana - mówił Konrad Frysztak.

- Kolejna ważna sprawa to wzrost wynagrodzeń dla nauczycieli, a w przypadku nauczycieli początkujących nawet o 33%. Wzrost wynagrodzeń o 30% dla wszystkich nauczycieli w tym przypadku. Ponieważ w naszym mieście działa uniwersytet nie możemy zapominać również o nauczycielach akademickich 30% wzrost wynagrodzeń i dla nauczycieli przedszkolnych i szkolnych. W przypadku nauczycieli początkujących o 33% - powtórzę.

- I coś nad czym chciałem się skupić w sposób szczególny dziś: dwie pozycje z naszego budżetu na 2024 rok. Przeznaczymy dodatkowe 2 miliardy 300 milionów złotych dotacji przedszkolnej dla samorządów. To warte podkreślenia. Są to dodatkowe pieniądze, obok pieniędzy, które już były w budżecie 1 mld 800 mln złotych dla sześciolatków, na utworzenie przedszkoli dla sześciolatków dodatkowe 2 miliardy 300 milionów złotych. I te pieniądze to między innymi też dodatkowe wzrosty wynagrodzeń dla nauczycieli przedszkolnych. I drugi: samorządy otrzymają dodatkowe 3 miliardy 200 milionów złotych subwencji. To jest subwencja, która została przez Prawo i Sprawiedliwość zlikwidowana. Tej subwencji nie było w ostatnich latach. My ją przywracamy. I w ramach tej subwencji, będą mogły z niej skorzystać wszystkie samorządy poza 10 największymi miastami w kraju. Te 10 największych miast w kraju nie będzie korzystało z tej subwencji. To jest bardzo ważne ponieważ sposób podziału pieniędzy to jest 60% na mieszkańca i 40% udziałów w PIT, ale uwaga w PIT przed utworzeniem tego pis-owskiego bałaganu, czyli Polskiego Ładu, który zaniżał wpływy PIT-u do budżetu miast i samorządów. To będzie 40% udział w PIT z 2020 roku tłumaczył poseł:

- No i oczywiście spełnienie naszego naszych postulatów z okresu kampanii, czyli program Aktywny Rodzic. Pragnę zwrócić uwagę, przypomnieć, że w czasie kampanii mówiliśmy o tzw. "babciowym". Będziemy dofinansowywać, czy wspierać finansowo kobiety, które chcą wrócić po urodzeniu dziecka, po okresie macierzyńskim na rynek pracy i będziemy dofinansowywać chociażby kwestie prywatnych przedszkoli, czy właśnie przeznaczenia pieniędzy na na tę słynną już i bardzo mocno wielokrotnie wspominaną instytucję babci czy dziadka - wyliczał poseł.

A co dla Radomia?

- Przypominam, że pracowaliśmy na budżecie stworzonym przez naszych poprzedników, a tam nie było żadnych pieniędzy zapisanych konkretnie dla Radomia. To jest trudny budżet, podczas posiedzenia klubu i rozmowach z przedstawicielami rządu, także ze względów politycznych, zdecydowaliśmy, że chcemy bezpiecznie dostarczyć uchwalony budżet panu prezydentowi. Nie chcemy dawać argumentów naszym przeciwnikom do odrzucenia budżetu. Ale kiedy będzie szansa i okazja zmieniać dokument w czasie roku będziemy zapisywać w nim rzeczy dedykowane dla konkretnych regionów, czy samorządów - mówił Konrad Frysztak.