Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Patron dnia: św. Joanna Beretta Molla
Dziś jest: Niedziela, 28 kwietnia 2024

RADOM

„Biała Sobota” w Radomskim Centrum Onkologii

sobota, 14 października 2023 19:12 / Autor: Monika Nowakowska
foto: fb/RCO
Monika Nowakowska

Radomskie Centrum Onkologii otworzyło drzwi dla osób, które potrzebowały konsultacji onkologicznej. Tegorocznej „Białej Sobocie” towarzyszyło hasło „Profilaktyka najlepszą ochroną”.

„Białe soboty” to okazja do konsultacji u specjalistów dla osób, które nie mają możliwości skorzystania z tego typu wizyt podczas normalnej pracy poradni przyszpitalnych. Chętni mogli skorzystać z porad specjalistów, porozmawiać z osobami, które przeszły przez trudną walkę z nowotworami, przeprowadzić badania.

Październik już od wielu lat uznawany jest na całym świecie za miesiąc świadomości raka piersi. W tym szczególnym okresie podejmowane są tematy związane z profilaktyką, diagnostyką oraz nowoczesnym leczeniem nowotworów piersi. - Takie inicjatywy, jak ta są bardzo potrzebne - mówi Grzegorz Szczęśniak chirurg onkolog z Radomskiego Centrum Onkologii:

- Taka akcja jak dziś jest bardzo ważna, bo propaguje takie akcje, jak profilaktyka raka piersi. Podczas takiej wizyty pacjent ma możliwość zbadania przez lekarza onkologa. Może zostać skierowany na takie badania, jak mammografia, czy USG oraz badania z krwi. Może się do nas zgłosić pacjent z każdym problemem i postaramy się mu pomóc - tłumaczy doktor.

Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet w Polsce. Najwięcej zachorowań wykrywa się u kobiet między 50 a 70 rokiem życia. Problem dotyczy jednak wszystkich kobiet po 20 roku życia, gdyż już wtedy trzeba zadbać o profilaktykę - mówi dr Tadeusz Pieńkowski:

Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem u kobiet na świecie (25%) i najczęstszą przyczyną zgonu (14%), a chore na raka piersi stanowią 36% kobiet żyjących z nowotworami. Szacuje się, że co roku raka piersi rozpoznaje się u blisko 1,7 miliona kobiet, a ponad 500 tysięcy umiera z tego powodu.

Największą zachorowalność na raka sutka notuje się krajach uprzemysłowionych (Belgia, Dania, Holandia, Niemcy, Wielka Brytania). Najmniej zachorowań występuje w krajach Afryki i Azji Południowo-Wschodniej. Region geograficzny jest czynnikiem istotnie modyfikującym ryzyko zachorowania na raka piersi.

W Polsce rak piersi w ostatnim stuleciu stał się jednym z największych zagrożeń przedwczesnej umieralności kobiet. Rak piersi występuje również u mężczyzn, choć bardzo rzadko. Szacuje się, że jeden na stop przypadków nowotworów złośliwych sutka, to właśnie rak piersi u mężczyzn.