Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Jan Pasterski
Patron dnia: św. Katarzyna ze Sieny, dziewica i doktor Kościoła, patronka Europy
Dziś jest: Poniedziałek, 29 kwietnia 2024

RADOM

Czy Radom zostanie Polską Stolicą Recyklingu?

wtorek, 19 września 2023 11:43 / Autor: Elżbieta Warchoł
Radio Plus Radom
Elżbieta Warchoł

Radom ma kolejną szansę na zdobycie tytułu Polska Stolica Recyklingu. 1 września br. ruszyła ogólnopolska rywalizacja miast i instytucji w ramach programu Polska Stolica Recyklingu. Zwycięskie miasto otrzyma tytuł Polskiej Stolicy Recyklingu 2023 oraz unikatową statuetkę z elektrycznych śmieci. Czy Radom pokona ponad 90 miast z całej Polski? Wyniki poznamy podczas uroczystego Kongresu Miast, który odbędzie się w lutym 2024 roku.

Rywalizacja w Programie Polska Stolica Recyklingu polega na zbiórce odpadów elektrycznych przy wykorzystaniu czerwonych pojemników na małogabarytowy zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, odbiorów domowych oraz z firm i zbiórek w placówkach oświatowych oraz w czasie ekopikników. Radomianie zebrali w pierwszej edycji konkursu aż 69 tys. kilogramów elektrycznych odpadów, czyli 69 ton! Gmina Miasta Radomia otrzymała jako nagrodę 694 sadzonki drzew oraz medal z recyklingu elektrycznych śmieci. Rywalizowaliśmy z 80 miastami w Polsce. 694 drzewka, które otrzymaliśmy zostaną posadzone tej jesieni na terenie całego Radomia z udziałem mieszkańców. 

Główną ideą Programu jest praktyczna edukacja ekologiczna koncentrująca się wokół recyklingu elektrycznych śmieci oraz gospodarki obiegu zamkniętego. „Zadanie Miasta polega na promowaniu wśród swoich mieszkańców selektywnej zbiórki elektroodpadów. Mieszkańcy Radomia mają do dyspozycji 31 czerwonych pojemników, bezpłatną infolinię 572 102 102 oraz formularz, dzięki którym mogą oddać elektryczne śmieci szybko, łatwo i bezpiecznie, mając pewność, że trafią one do profesjonalnych zakładów przetwarzania MB Recycling i Maya Victory” – mówi Kinga Rodkiewicz z Fundacji Odzyskaj Środowisko.

Zwycięży to miasto, które zbierze najwięcej elektrycznych śmieci w przeliczeniu na mieszkańca. Laureat otrzyma nie tylko zaszczytny tytuł Polskiej Stolicy Recyklingu, ale także unikatową statuetkę z recyklingu. Wszystkie miasta biorące udział w programie, grywalizują także o bony na elektryczne lasy. Za każde 1000 kilogramów elektroodpadów przekazanych do recyklingu, miasto otrzyma jedno drzewo.