Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
KTO RANO WSTAJE
Kasia Kozimor, Tomek Waloszczyk
Patron dnia: św. Paschalis Baylon, zakonnik
Dziś jest: Piątek, 17 maja 2024
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 208.

RADOM

Szczepienia przeciwko HPV - bezpieczne i za darmo

piątek, 02 czerwca 2023 10:36 / Autor: Monika Nowakowska
Monika Nowakowska

Oręż przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego - ruszyły dobrowolne i bezpłatne szczepienia przeciwko HPV. To jedyna i całkowicie bezpieczna szczepionka pozwalająca zapobiec rakowi szyjki macicy. Dlatego w pierwszej kolejności program skierowany jest do dziewcząt w wieku 12 i 13 lat. Szczepienia przeciwko HPV są bezpieczne i za darmo.

Wirus brodawczaka ludzkiego - HPV jest przenoszony głównie drogą płciową a także ze śliną lub krwią. Efektem zakażenia może być rozwój raka szyjki macicy ale także innych nowotworów. Po zaszczepieniu prawdopodobieństwo zachorowania spada do zera.

Na szczepienia mogą zgłaszać się dziewczęta i chłopcy urodzeni w 2010 i 2011 roku. Szczepionki podawane są w dwóch dawkach. Odstęp między nimi wynosi od 6 do 12 miesięcy - mówi dr Stanisława Szcześniak - Mazur z Poradni Specjalistycznej dla Dzieci i Młodzieży przy ul. Lekarskiej:

Stanisława Szcześniak - Mazur dodaje, że szczepionka nie ma wpływu na płodność:

Aby zapisać dziecko na szczepienie przeciwko HPV wystarczy umówić wizytę:

- w przychodni Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ),
- przez infolinię 989 (7 dni w tygodniu od godz. 7:00 do 20:00),
- przez Internetowe Konto Pacjenta (IKP).

Przez e-rejestrację zapisanych jest już ponad 3,5 tys. dzieci.

Szczepionki są stosowane w 58 państwach. W Skandynawii gdzie zaszczepiono 70% pacjentów zachorowalność spadła aż o 90%, a w Australii dzięki powszechnym szczepieniom całkowicie zwalczono raka szyjki macicy. Inne nowotwory, które może wywołać wirus to m.in. rak odbytu, prącia, głowy i szyi. Dlatego szczepieniem objęte są zarówno dziewczynki jak i chłopcy z roczników 2010 i 2011. W sumie 830 tys. nastolatków w Polsce .