Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: św. Zygmunt, król i męczennik
Dziś jest: Czwartek, 02 maja 2024

RADOM

W piątek mają ruszyć pierwsze przelewy na dodatek węglowy

środa, 28 września 2022 12:56 / Autor: Monika Nowakowska
foto: MNowakowska/Radio Plus Radom
Monika Nowakowska

W piątek a najpóźniej w poniedziałek, 3 października rozpocznie się wypłata dodatków węglowych.  Samorząd otrzymał od wojewody na ten cel prawie 24 miliony złotych.

W poniedziałek, 26 września podczas sesji Rady Miejskiej radni zdecydowali o wprowadzeniu pieniędzy do budżetu gminy, co umożliwi uruchomienie wypłat. - Dostałem informację, że uchwała jest podpisana. Rano zleciłem przygotowanie list do wypłat - mówi wicedyrektor MOPS w Radomiu Krzysztof Gajewski:

Pieniądze powinny starczyć na obsługę ok. 7 tys. 300 wniosków.

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej rozpoczął też przyjmowanie wniosków o wypłatę dodatków dla ogrzewających domy drewnem, gazem LPG czy olejem opałowym. - Złożone zostały 2 wnioski. Z danych Urzędu Dozoru Technicznego wynika, że w Radomiu zainstalowanych jest 56 takich butli - mówi Krzysztof Gajewski.

- Dofinansowanie do gazu nie dotyczy gazu z sieci gazowniczej. Dofinansowanie jest, zgodnie z  ustawą, przewidziane tylko i wyłącznie dla osób, które ogrzewają dom gazem skroplonym, tak zwanym LPG. Czyli nie tych, którzy mają przyłącze gazowe do gazowni, tylko takich, którzy przy domu mają specjalne butle, do których jest tankowany gaz skroplony - tłumaczy.

Aby dostać dofinansowanie należy pobrać wzór wniosku ze strony Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Trzeba tam wpisać podstawowe dane, numer PESEL, numer dokumentu tożsamości, adres i numer konta, na który chcemy dostać dodatek. Konieczne jest także wpisanie informacji, czym się ogrzewamy - to musi być zgodne ze składaną niedawno do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków deklaracją. Gotowy wniosek - tak jak w przypadku tego węglowego - można osobiście złożyć w MOPS lub przez internet przy pomocy platformy ePUAP.

Na 500 złotych mogą liczyć gospodarstwa, których głównym źródłem ogrzewania jest kocioł gazowy LPG. Na 1000 zł, jeśli jest to piec kaflowy. Na dwa razy więcej, jeśli posiadamy kocioł olejowy, a na 3000 złotych jeśli palimy pelletem drzewnym albo innym rodzajem biomasy.