Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: bł. Sancja Szymkowiak, zakonnica
Dziś jest: Czwartek, 18 sierpnia 2022

RADOM

Terytorialsi podzielili się krwią

czwartek, 30 czerwca 2022 15:43 / Autor: Monika Nowakowska
foto: 6MBOT
Monika Nowakowska

Dramatycznie kurczą się  zapasy krwi w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Radomiu - na apel o jej oddawanie, jak zawsze, odpowiedzieli żołnierze  6. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Krew i jej składniki potrzebne są przez cały rok, ale sezon wakacyjny, to czas, w którym deficyty te są najbardziej widoczne - mówi  kierownik Działu Dawców i Pobierania Aneta Słyk - Małysa:

- Potrzebujemy dawców każdej grupy, ale na ten moment najbardziej deficytowe to grupy 0 i A - dodaje.

To już kolejna zbiórka krwi organizowana wspólnie z 6. Mazowiecką Brygadą Obrony Terytorialnej w Radomiu. - Krwiodawstwo wpisuje się w motto terytorialsów: „zawsze gotowi, zawsze blisko”, ale także pasuje do słów roty przysięgi: „krwi własnej ani życia nie szczędzić”. Od początku istnienia żołnierze 6 MBOT oddali już ponad 900 litrów krwi i osocza. Mamy w swojej brygadzie ponad 700 dawców krwi - mówi zastępca dowódcy 6 MBOT, ppłk Roland Waszkowiak:

W kolejce stanął m.in. plutonowy Jacek Pytlarz. - Jestem dawcą od ponad 35 lat.Oddałem już około 223 litrów krwi i jej składników - tłumaczy dowódca drużyny 62. Batalionu Lekkiej Piechoty w Radomiu. To jedyny żołnierz wśród terytorialsów Polsce, który może poszczycić się takim wynikiem:

Aby zostać dawcą krwi trzeba spełniać określone warunki. Krew może oddać każdy zdrowy człowiek miedzy 18 a 65 rokiem życia.

Od krwiodawcy pobiera się jednorazowo 450 ml krwi. Oddawanie krwi jest bezpieczne, wystarczy dobre przygotowanie: odpowiednia ilość snu, lekki posiłek, dobre nawodnienie organizmu i prawidłowa kondycja zdrowotna.