Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Wojtek Sałek
Patron dnia: bł. Innocenty XI, papież
Dziś jest: Piątek, 12 sierpnia 2022

RADOM

Widzisz dziecko lub zwierzę zamknięte w samochodzie? REAGUJ!

środa, 29 czerwca 2022 16:33 / Autor: Michał Kaczor
fot. welshandproud/pixabay.com
Michał Kaczor

W upalne dni coraz częściej pojawiają się informacje o dzieciach lub zwierzętach pozostawionych w rozgrzanych samochodach. Jak powinniśmy reagować?

W ostatnich dniach pojawiła się wstrząsająca informacja o śmierci 1,5-rocznego chłopca. Matka zostawiła go w Szczecinie w rozgrzanym samochodzie. Dziecko niestety zmarło. Podobne doniesienia spływały także m.in. z Warszawy czy Poznania.

Temperatura w pozostawionym samochodzie może osiągnąć nawet 60 stopni Celsjusza, a niektóre elementy nagrzewać się do 80 stopni.

Jak powinniśmy reagować, jeśli widzimy dziecko lub zwierzę pozostawione w rozgrzanym samochodzie?

- Po pierwsze nie należy dopuszczać do takich sytuacji. Jeżeli widzimy taką sytuację, że w rozgrzanym pojeździe zostawione jest dziecko albo zwierzę, to powinniśmy powiadomić służby ratunkowe. Jeśli mamy możliwość, to nie bójmy się i zbijmy szybę, żeby pojazd przewietrzyć i wydobyć dziecko - mówi młodszy aspirant Marcin Sawicki z mazowieckiej drogówki.

Przed wybiciem szyby warto pociągnąć za klamkę i sprawdzić, czy samochód jest zamknięty.

Jeśli już wybijamy szybę, to należy to zrobić po przeciwnej stronie od dziecka, które znajduje się w samochodzie, żeby nie zranić go odłamkami szkła.

Za pozostawienie dziecka w samochodzie kodeks karny przewiduje nawet do 5 lat więzienia.